Yenilenebilir Enerji Üretiminde Yeni Bir Dönem Başlıyor

T.B.M.M. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunun üzerinde çok çalıştığı ve ciddi mesai harcadığı yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak elektrik enerjisi üretimi amaçlı kanuna ilişkin kanunda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi kabul edildi.

Dün Sabah 11’de Kütahya Milletvekili Soner Aksoy’un başkanlık ettiği komisyona Enerji Bakanı Taner Yıldız, İktidar ve muhalefet milletvekilleri, konunun uzmanı bürokratlar ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Haber Editörümüzün de bulunduğu toplantıda dikkat çeken husus iktidar ve muhalefetin ortak çalışması ve kanuna tam destek vermesiydi.

Hükümete göre değil de uzun vadeli devlet politikası olarak tasarlanan kanunda özellikle özel sektörün yatırım ve faaliyette kanunen bir eksiklik görmemeleri ise ana konulardandı.

Yerli yatırımı teşvik etmek sanayiyi, teknolojiyi geliştirmek; üretimi ve istihdamı arttırmak amacıyla enerji üretim tesislerinde kullanılacak yerli imalata ise ekstra teşvik verildi. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarında güneşe 20 yıl, diğerlerine 10 yıl alım garantisi uygulanması kararlaştırıldı.

İlk 10 yıl için geçerli; 2010 yılından itibaren uygulanmaya başlayacak teşvikler:

Güneş enerjisi: 20- 25 euro/cent

Biyokütle (çöp gazı dâhil): 14 euro/cent

Rüzgâr: 8 euro/cent

Denizde rüzgâr enerjisi: 12 euro/cent.

Hidroelektrik: 7 euro/cent

Jeotermal enerji: 9 euro/cent

Dalga, gel-git enerjisi: 16 euro/cent

(106 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar