Yapılarda Güneş Enerjisinin Karlı Olabileceğine Bir Örnek

yapılarda verimlilikVerimlilik oranları ve yüksek maliyetleri nedeniyle yatırım yapmakta tereddüt edilen çatı üstü solar sistemleri kendini kanıtlıyor.

Roma mimarisi ile ünlü Fransa’nın merkezindeki Poitiers şehrinde yeni nesil enerji verimli çatısı fotovoltaik panellerle kaplı bir bina yükseliyor

Sipea adlı kar amacı gütmeyen yerel sosyal konutlandırma kurumu genel merkez binasını şebekeye enerji satacak seviyede enerji verimli hale getirdi.

Avrupa standartlarında “passive house” olarak belirlenmiş(yüksek yalıtımlı, çok uygun maliyetli) seviyede evler üreten firma bir süre önce yapılarına solar ısıtma sistemlerini dahil ederek çevreci adımlar atmıştı. Son çalışması ile güneş kaynaklı elektrik üretimini de sisteme entegreeden firmanın herkesi şaşırtan tercihi ise şeffaf solar paneller kullanması. Elektrik üretimin yanı sıra iç mekan aydınlatması da sağlayan şeffaf solar paneller bu sayede gün ışığı alınan zamanlarda aydınlatma için asgari elektrik tüketimi sağlıyor.

Yılda 9000 kilovat elektrik enerjisi üreten ve aşırı düşük ısıtma ve serinletme masrafı olan yapı Fransız Ulusal Feed-in-tarrif sistemine sattığı enerjiyle ufak bir miktar da olsa kar getiriyor. Özellikleri nedeniyle son derece dar ve sınırlı imkanlara sahip olduğunuz yapı resimlerde göreceğiniz üzere süper lüks ve konforlu dizayn edilmiş.

(77 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar