Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Açıldı

456x333_6bc08531-a519-4afa-822b-ed3f7cbd091aTürk- İtalyan ortaklı Tekno Ray Solar Şirketi, Konya kent merkezine 60 kilometre uzaklıktaki, eskiden belde statüsünde olan Kızören Mahallesi’nde 430 bin metrekarelik alana güneş enerji santrali kurdu. Yaklaşık 20 milyon dolara mal olan ‘Kızören Güneş Santrali’nin açılışı 4 Mayista düzenlenen törenle gerçekleşti.

‘ARAPLAR’IN PETROLU VAR, BİZİM DE GÜNEŞİMİZ

Tören öncesi düzenlenen basın toplantısında santralle ilgili bilgi veren Tekno Şirketler Grubuz Yönetim Kurulu Başkanı Altay Coşkunoğlu, santralin Türkiye’nin en büyük güneş enerji santrali olduğunu belirtti.

Coşkunoğlu şunları söyledi:

“Güneş, Türkiye’nin mili bir servetidir. Şu an kimse bunun farkında değil. Arapların petrolü var, bizimde güneşimiz var. 5 seneye kadar güneş enerjisi ve buradan sağlanan enerji ve elektrik diğer tüm enerji üretim şekillerinin önüne geçecek. Teknoloji her geçen gün ilerliyor. Umarız hükümetlerimiz de, bakanlıklarımızda bu konunun önemini doğru bir şekilde kavrayıp, sektörün önünü açacak adımlar atarlar.”

konya-ges

Güneş enerjisi santralindeki bürokrasi sorununa değinen Coşkunoğlu, “Şu anda hala en büyük handikap bürokrasi. Türkiye, güneş yönünden bir milli servetin üzerinde oturuyor. Avrupa’nın güneş ışınları oranlarında en iyi coğrafi bölgeye sahibiz… Yeter ki mevzuat, yönetmelik konuları çözülebilsin.” diye konuştu.

NEDEN KONYA?

Güneş santrali için neden Konya’yı tercih ettikleri sorulan Coşkunoğlu, “Sonuç olarak hammaddemiz güneşin ışığı. Santrali güneş ışığının en yoğun olduğu yerlere yapmak en mantıklısı. Türkiye’nin batısında Uşak, Denizli, doğuda Van,düz bir çizgi çizerseniz, bu hattın güneyinde kalan tüm coğrafi bölgelerimiz güneş ışınları açısından Avrupa’nın en iyi bölgeleridir. Konya’da bunlardan bir tanesidir. Tabi bir değer özelliği de düz bir zemin arazide bulunması ve tarıma elverişli olmayan en yoğun arazinin Konya’da olması, Konya’yı en ideal güneş merkezi haline getiriyor” dedi.

20 BİN HANENİN ELEKTRİĞİNİ KARŞILAYABİLİCEK

Tekno Ray Solar Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özenbaş da “Tesisimizde toplamda 75 bin panel mevcut. Yaklaşık olarak 20 bin hanenin elektriğini karşılayabiliriz” dedi.

Şirketin İtalyan ortağı Eneray Şirketi’nin CEO’su Michele Scandellari ise “Şu anda 12 ülkede faaliyette bulunuyoruz. 3 tanesi Amerika kıtasında, diğerleri Avrupa ve Asya’da. İnşaa etmekte olduğumuz santrallerin toplam kapasitesi 600 megavat mertebesinde. Tekno ray solar ile gurur duyuyorum. Çünkü yurt dışındaki ilk yabancı ortağımız. Türkiye’deki bu ortaklık ile şirketimizin bir dünya şirketi haline gelmesi yolunda önemli adımlar atılmış oldu. İtalya’da 130 yıllık geçmişi olan bir grubun parçasıyız. Uzun vadeli baktığımız için tüm ilişkilerimize Türkiye’de tekno gurup ile çok başarılı bir işbirliğimiz var” dedi.

(Milliyet)

(1.558 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar