Tesla’nin Kurucusundan Elektrik Üreten Cati

wpid-elonmusk_3288170bTesla Motors ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk bu zamana kadar pek çok başarılı projeye imza attı. Temiz enerji üretimi konusunda önemli çalışmalar yapan Musk, insanların yenilenebilir enerji kullanımına geçmesi için gerekli destek ve yatırımdan kaçınmıyor. Ünlü girişimci, şimdilerde ise yepyeni bir çalışmayla karşımıza çıkıyor.

SolarCity isimli firma ile çatı teknolojisine yeni bir boyut kazandırmaya çalışan Elon Musk, evlerin çatılarında kullanılan güneş enerjisi panellerini ortadan kaldırmaya yönelik bir proje geliştirdi.

Bu projede, panellerden ziyade çatı mimarisine görsel manada destek verecek bir sistem düşünülüyor.

Screenshot_572

Bu bağlamda büyük güneş panelleri yerine çatı kaplaması şeklinde paneller üretilecek ve çatı bu malzeme ile kaplanacak. Böylelikle bu sistem ile döşenmiş evlerin çatıları, güneş enerjisini toplayacak ve elektriğe çevirecek.

Diğer taraftan bu sistem sadece temiz enerji için yapılmayacak. SolarCity, yenilenebilir enerjinin yanı sıra evin mimarisini de bozmamak istiyor. Müşterilerin tercihi göz önünde bulundurularak çeşitli tasarımlarda üretim yapılacak. Böylelikle evin görsel tasarımına zarar vermeden temiz enerji kullanımının önünü açmış olacak.

elon-musk-solar-roof

Ayrıca her yıl çatı onarımına birçok masraf harcandığını belirten Musk, bu teknoloji sayesinde bakım ve onarımın kolaylaşacağını ve daha dayanıklı hale geleceğini belirtti.

Her eve temiz enerji getirmeyi hedefleyen proje için önümüzdeki yılın ikinci yarısında üretime başlanması planlanıyor. SolarCity’nin bu projesinin yaygınlaşmasıyla temiz enerji kaynaklarının kullanım oranı da hayli artacak.

(775 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar