Teknelerde Yenilenebilir Enerji

Son zamanlarda gündemde olan güneş panelleri ve rüzgar türbinleri tekne ve yatların enerji gereksinimlerini karşılamada ucuz ve kolay bir alternatif sunmaktadır.

Elektrik şebekesinin ulaşamadığı yerlerde yenilenebilir enerji hem enerji tasarrufu açısından hem de çevreye zararsız üretim yapması açısından önemli alternatif olarak düşünülmelidir.

Teknelerde kullanılacak güneş panelleri veya rüzgar türbinlerinin deniz suyuna ve korozyona karşı dayanıklı olmaları birinci şarttır. Dayanıklı ürünlerin fiyatları biraz daha fazla olsa bile uzun vadede size tasarruf sağlayacakları kesindir. Örneğin bir güneş panelinin garantisi 25 seneyi kapsamaktadır. Rüzgar türbinlerinde ise bu rakam 3 sene düşmektedir. Kurulacak sistemin vazgeçilmez parçası olan marin kullanıma uygun akülerin ise ömürleri 10-15 yıl arasında değişmektedir.

Bunun yanı sıra ufak teknelerde yani yer sorunun bulunduğu teknelerde esnek ve katlanabilir güneş panelleri de tercih edilebilir. Bu tarz paneller istenildiğinde katlanıp bir kitap büyüklüğüne getirilebilirler veya rulo halinde toplanabilirler. Kısacası akünüzü güneşli ve rüzgarlı havalarda şarj edip daha sonra bu cihazları toplayıp kaldırabilir böylece yer sıkıntısından kurtulabilirsiniz.

Öte yandan katlanabilir güneş panellerinin üretim kapasiteleri kristal yapılı güneş panellerine göre daha azdır. Eğer büyük enerji gereksiniminiz ve yer sorununuz var ise direk üzerine yerleştirilecek bir rüzgar türbini sorununuzu çözmeye yetecektir.

Gelecekte çok daha fazla kullanılmaya başlanacak tekneler için yenilenebilir enerji ürünleri konusunda araştırmalar sürmektedir. GÜneş panelli yelkenlere sahip prototip tekneler üretilmekte ve tasarlanmaktadır.   

 

Konu ile ilgili diğer haberlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Solar Bot İle Dünyayı Dolaşma Planları

Solar Güç Destekli Auriga Leader 7 Aylık Seferini Tamamladı

Solar Sailor

 

 

 

(89 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar