Tasarımın Yeşil Zirvesi EKODesign Konferansı 16 Nisanda İstanbul’da

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen EKODesign Konferansı, 16 Nisan 2013 Salı günü gerçekleştirilecek. 6 yıldır yarattığı tartışma ortamı ve yayınları ile ülkemizde sürdürülebilir tasarım ve kentleşmenin önünü açmayı hedefleyen EKODesign, 2013 yılında mimar, tasarımcı, planlamacı ve müteahhitlerin yanısıra kamu ve yerel yönetimlere inovatif ve sürdürülebilir başarı hikâyeleri sunuyor.

Geberit, Siemens Ev Aletleri ve Vaillant ana sponsorluğunda düzenlenen EKODesign Konferansı aralarında yeşil kentlerin tasarımcısı ZUS [Zones Urbanies Sensible] Kurucu Direktörü Kristian Koreman, yeşil pazarlama ve iletişim danışmanı Robin Good, İsveç hükümetinin girişimi kent planlama ve kamu yönetimi insiyatifi SymbioCity Kıdemli Danışmanı mimar Stellan Fryxell’in de bulunduğu dünyaca ünlü konuşmacıları ağırlıyor.

16 Nisan 2013 Salı günü, YEM Etkinlik Salonu’nda gerçekleştirecek EKODesign Konferansı, 6. yılında “Sürdürülebilirliğin Boyutları” başlığı altında yeşil kavramını çevresel, ekonomik ve toplumsal boyutlarıyla ele alacak, kentten ürüne tasarım, iş modelleri ve iletişim kapsamında birbirinden beslenen farklı disiplinleri bir araya getirecek.

Yeşil kentlerin tasarımcısı ZUS Türkiye’de

Kentsel alanlar, parklar, kamusal alanlar, yapılar ve enstalasyonlarıyla dikkat çeken ve sürdürülebilir bir gelecek hedefleyen projeler üreten Hollanda merkezli ZUS’un (Zones Urbaines Sensibles) Kurucu Direktörlerinden Kristian Koreman, konferansın ilk anahtar konuşmacısı olarak “Geçici/Kalıcı Şehirler Yapmak” başlığıyla programda yer alıyor. Koreman 1960’dan bu yana ağır kentleşme olgusu yaşayan ülkemizde sürdürülebilirlik perspektifinden “Şehirleri nasıl yaparız? Şehirleri kimler yapar?” sorularını cevaplayacak. Türkiye’nin kentleşme sürecini de değerlendirecek olan ZUS’un konuşması “Kentsel Dönüşüm”ün gündemde olduğu bu günlerde hepimiz için önemli bir anahtar olacak.

“Yeşil” kurumlar için değişen medya düzeninde “sürdürülebilir” iletişim stratejisti Robin Good

Kurumların “yeşil” stratejilerinin başarıya ulaşmasının en önemli boyutlarından birinin iletişimin doğru yapılması olduğu biliniyor. Web pazarlama, internet girişimleri ve yeni medya akımında uzman Robin Good, iletişim kanalları aracılığıyla sürdürülebilirliğin teşvik edilmesi ve sürdürülebilir iletişim yönetiminde yenilikçi yaklaşımların benimsenmesi konularını gündeme taşıyacak. Robin Good, değişim ve dönüşüme anahtar olacak 7 adım çerçevesinde “21. Yüzyıl Şirketleri için Sürdürülebilir İletişimin Geleceği” başlıklı konuşmasında uluslararası örnekleri masaya yatıracak.

Belediye ve Yerel Yönetimler için Sürdürülebilir Planlama Yönetim Danışmanı Mimar Stellan Fryxell

SymbioCity; İsveç’te İsveç hükümetinin girişimi olarak Swedish Enterprise işbirliğinde Business Sweden tarafından yönetilen mimarlık, tasarım, enerji, ulaşım, atık yönetimi, su yönetimi, iletişim ve bilgi konularını kentsel gelişim ve planlama modelinde entegre eden inovatif ve başarılı bir yaklaşım. EKODesign, SymbioCity Kıdemli Danışmanı ve Tengbom Architects Ortağı Stellan Fryxell anahtar konuşmacılar arasında ağırlıyor.

Sürdürülebilirleştiremediklerimizden misiniz?

EKODesign Konferansı anahtar konuşma bölümlerinin haricinde “söyleşi” formatını da benimseyerek içeriği zenginleştirmek ve farklı disiplinlerdeki uzmanların görüşlerini masaya yatırmayı hedefliyor. Bu bağlamda EKODesign 2013’ü destekleyen ana sponsorlar, Moderatör Soruyor! “Sürdürülebilirleştiremediklerimizden misiniz?” oturumunda iş modelleri, ürün tasarımı, servis ağı, kurumsal sosyal sorumluluk ve sektörde öncülük teşkil eden vaka etüdleriyle sürdürülebilirlik kavramının süreçlerine nasıl entegre ettiklerinin altını çizecekler.

Sürdürülebilirliğin Kalkınma ve Piyasa Ekonomisi boyutları EKODesign 2013’de

“Düşük Karbonlu Ekonomi ve Kalkınma Dönemi” konulu söyleşide ise UNDP İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi Direktörü Simona Marinescu ve Pramex International Türkiye Temsilcisi Dr. Rıza Kadılar moderatörün sorularını yanıtlayacak.

Sürdürülebilirliğe Eleştirel Bakıyoruz;

Son yıllarda trend haline gelen sürdürülebilirlik kavramına eleştirel bir gözle bakış da EKODesign 2013 sahnesini zenginleştirecek. Sürdürülebilirliğin kavramsal olarak tüketilmesine eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşacak olan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşen Ciravoğlu ise moderatörün sorularını son söyleşide yanıtlayacak.

EKODesign Konferansı 2013, Hediye Güven ve Orkestrası’nın performansına da sahne olacak. Gün boyunca Emlak Web TV tarafından canlı yayınlanacak olan konferansa; Twitter üzerinden #ekodesign2013 ve twitter.com/YEMEtkinlik bağlantıları ile soru ve görüş iletmek mümkün olacak. Detaylı bilgi ve katılım için www.ekodesignkonferansi.com

(59 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar