Sony Akıllı Prizleri Hayatımıza Katmak İçin Çalışıyor

Günlük yaşantımızda her gün artan elektronik alet sayısı ve kontrol edemediğimiz güç tüketimleri elektrik faturalarında ciddi artışa neden oluyor. Enerji tüketimi üzerindeki kontrolü ve enerji verimliliğini arttırmayı hedefleyen Sony, “Smart Sockets” isimini verdiği teknoloji üzerinde çalışıyor.

Standart prizlerin yerine akıllı priz teknolojisini yaygınlaştırmak isteyen Japon elektronik devi akıllı prize bağlanan cihazın ne kadar süre ile kullanıldığı ve ne kadar güç tükettiğini merkezi bir sistemde kayıt altına alıyor. Sisteme tanımlanmamış ve giriş izni verilmeyen bir cihaz şarj edilmek veya çalıştırılmak için prize bağlanırsa  bu cihaza  güç vermeyen akıllı priz hem güvenlik hem de enerji tasarrufu sağlıyor. Özellikle çocukların elektrikli cihazlar, kablolar ve prizlerle oynama ihtimaline karşı gücü keserek güvenliği sağlayan akıllı teknoloji evde çocuk güvenliğini azamiye çıkartırken, elektrik kaynaklı görünmez kazaları da sıfıra indiriyor.
Akıllı prizlerin kilit noktası ise üzerlerine bağlanan cihazları tanımak için kullanılan RFID çipleri. Yani parayla satın alabileceğiniz mevcut hiç bir cihaz bu prizlerle uyumlu değil. Fakat Sony, evimizde kullandığımız elektronik eşyalar RFID yongalarıyla donatılıncaya kadar sistemi ticari olarak yaygınlaştırmaya devam edecek.
Japonya’da akıllı prizlerle donatılmış enerji noktaları kuracak olan firma, kullanıcılara kişiye tanımlı ve önceden kredi yüklenmiş RFID kartları dağıtacak ve bu kartları prize dokundurarak cihazlarına enerji alabilmelerini sağlayacak. Karta yüklenen kredi bittiğinde ise priz elektriği keserek haksız kullanımın önüne geçecek.  
Kaçak kullanım yanında halka açık yerlerdeki akıllı prizler üzerinden yapılan her türlü tüketimi firma/kurum yerine tüketiciye faturalandıracak sistem iş yerlerinin faturalarında da büyük düşüş sağlayacak.

(254 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar