SolarTurk Üretime Başladı, Yıllık Kapasite : 60MW

Günes Enerjisi Teknolojisinde avrupanın gerisinde kalan ülkemizin bu açıgını, kuracağı fabrika ve uygulayacağı projelerle sırtlamayı hedefleyen SOLARTURK; Avrupa standartlarıyla,asya fiyatlarını yakalayarak Türkiyeyi Güneş enerjisi konusunda bir üst lige çıkarmaya hazırlanıyor.

Avrupadaki üreticiler kalitesinde PV Güneş Paneli üretecek olan Solarturk’ün CEO’su Hanifi Şireci “Aldığı yüksek güneş ışınım miktarı ve çoğrafi konumu itibarıyla Doğu ve Batı arasında bir köprü niteliği taşıyan Türkiye, Avrupa’nın en umut verici PV piyasalarından biri olma yolundadır.

Solartürk, yüksek teknoloji transferi ve kaliteli ürün anlayışı ile bu büyüklükde seri üretim yaparak da bir ilk olmanın kendilerine, yakın bir zamanda Türkiye Güneş enerjisinden elektrik üretim pazarı olgunlaştığında büyük artılar kazandıracağını” söyledi. Sadece yerli pazara değil ayrıca hücre tedariği konusunda görüşmelerin devam ettiği kaliteli üretici firmalarla da kendi markaları adı altında Avrupa kalitesinde OEM üretim yapmak için çalıştıklarını da söyledi.

Makine ve tüm teknolojik desteği, silisyumdan güneş paneli üretimine kadar anahtar teslimi makinaları kendi teknolojisi ile üretebilen dünyadaki tek firma olan Alman SCHMID firmasından sağlayan Solarturk CEO ‘su Hanifi Şireci “ Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Türkiye’deki PV Sistem kurulumları istenilen seviyeye gelemedi ve ancak sınırlı sayıda şebekeden bağımsız (off-grid) küçük kurulumlar yapılabildi. Ancak devlet tarafından PV Sistem teşviklerinin açıklanması ve birinci fazı toplamda 600MW olan PV Güneş Enerji Santralleri lisanslarının yakında verilecek olması ile yatırımcılar, belirlenen zaman içerisinde PV Güneş Enerji Santralleri kurulumlarına yatırım yapmak için heyecanlı bir bekleyiş içerisindedirler. Ayrıca PV Hücre ve Panel üretim maliyetlerinin hızla düşmesi ve enerji fiyatlarının yükseliyor olması Türkiye’de özellikle 500kW altı lisanssız PV Sistem kurulumlarının yani ev ve endüstriyel bina çatıları üzerinde de ciddi şekilde arttıracaktır” dedi ve sözlerine “ Bu gelişmelere özellikle yerli üretime verilen ekstra teşvikler de eklenince Solartürk ürünleri kullanacak PV Sistem yatırımcıları için çok büyük avantajlar sağlayacaktır “ diye tamamladı.

(103 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar