Solar Hücre Teknolojisinde Gelişmeler Oyunun Kurallarını Değiştiriyor

Holografik folyo kullanılan yeni solar modül düşük maliyet ve yüksek enerji üretim rakamlarıyla standart güneş panellerinin iki katı verimli sonuçlar alıyor. Arizona merkezli Solar Bankers ve Almanya/Dresden’den Apollon GmbH ortak çalışmasıyla geliştirilen teknoloji güneş enerjisinden elektrik üretimini bir adım ileri taşıdı.

Şu anda yapımı tamamlanmış yüksek verimli konsantre solar hücrenin protipi üzerinde testler yapan iki firma Çinli üreticilerden bile daha ucuza üretim yapabileceklerini açıkladı.Silikon bazlı fotovoltaik panel ve holografik folyodan üretilen yeni teknoloji enerji dönüşümünde  %28 verimlilikle çalışıyor.

{jb_quoteleft}Düşük maliyet ve yüksek enerji üretim rakamlarıyla standart güneş panellerinin iki katı verimli.{/jb_quoteleft}

Mevcut ticari fotovoltaik panellerin %17-20 arasında verimlilik değerlerine sahip olduğunu göz önüne alırsak yeni teknoloji gerçekten büyük bir zıplama vaat ediyor.

Solar modül hücreler için diğer güneş panellerinde olduğu gibi hammadde olarak yine silikon kullanıyor fakat holografik optik ile kullanılan silikon miktarı %90 oranında daha az oluyor.

Az silikon kullanılmasının nedeni ise holografik optik sayesinde istenilen dalga boyunun 20-30 kat fazlası elde edilebilmesi.Üretilen prototipde kullanılan silikon miktarı milimetrelerle ifade edilirken toplam modül alanın da sadece %3’ünü kaplıyor. Güneş panellerinde fiyatın yarısını solar hücrelerin oluşturduğu düşünülürse, bu yeni teknolojinin avantajı daha da iyi anlaşılır.

(153 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar