Şehirde Bostan

1465458136_DSC_2185Şehrin ortasında bahçe yapmak isteyen liselilere Kadıköy Belediyesi 900 metrekarelik alan verdi. Şimdi o bahçede çilek, marul, kırmızı ıspanak, marul, kadife çiçeği, hardal otu, erik gibi birçok meyve ve sebze yetişiyor.

Kadıköy Belediyesi Fenerbahçe Parkında bulunan 900 m2lik alanı Saint Joseph Lisesi öğrencilerine Permakültür bahçesi olarak tahsis etti. Liseliler, Kadıköy Belediyesi’nin, Fenerbahçe Parkı’nda kendilerine verdiği bahçeyi bitkilerle donattı.

Fenerbahçe Parkı’nda doğal yöntemlerle sürdürülebilir tarım bahçesi yapan öğrenciler, doğaya zarar vermeden ve hiçbir kimyasal madde kullanmadan toprağı tarıma hazırlayıp ekti. Çalışma kapsamında öğrenciler kompost gübre denilen doğal gübreyi de kendileri yaptı.

 

 

1465458141_DSC_2315

 

Öğrencilerin ilk çapayı mart ayında vurduğu bahçe şimdiki haliyle yeşillikler içinde. Ahududu, elma, böğürtlen, kabak, mısır, biber, armut, erguvana kadar pek çok bitkinin yanı sıra ahşaptan kamelyası, kulübesiyle oldukça şirin bir görüntüye sahip olan bahçeye bir bakan bir daha bakıyor.

Pek çoğu ilk defa bahçe işleriyle uğraştığını söyleyen öğrencilere Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışanları, öğretmenleri ve sürdürülebilir tarım (permakültür) eğitmeni Taner Aksel yardımcı oldu.

 

1465458137_DSC_2171

 

(130 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar