Sanyo Oregon’daki Yeni Fabrikasını Açtı

Japon devi firma artık Amerikan malı fotovoltaik ürünler üretecek. Salem, Oregon’ da kurulan fabrika silikon külçeleri ve zarlar ayrıca Sanyo’ nun dünyada metrekare başına en yüksek çevirim rekoruna sahip HIT (Heterjunction with Intrinsic Thin-layer) güneş panelleri ve modülleri için gerekli bileşenleri üretecek.

Resmi olarak üretime başlayan fabrika Nisan 2010’a kadar yıllık 70megavat üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

SANYO Electric Company Ltd. tepe yöneticisi Mitsuru Homma yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Çevreye duyarlılığın artmasıyla, güneş enerjisi daha da önemli hale geldi; biz de bu sektörde HIT güneş panellerimizle lider konumdayız. Salem’deki bu fabrikamız ABD’de ve dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimiz için ev ya da iş yerlerinde kullanacakları LEED sistemini daha da dayanıklı yapabilmek için kurulacak güneş enerjisi modülleri için materyal üretmekte çok önemli olacaktır.”

Sanyo tesislerini gerekli ekipmanlarla donatmakta ve pazar taleplerini sağlayabilmek için  yeni tesisler inşa etmekte, ve 2010 yılına kadar dünya çapında en az yıllık 600 MW üretim kapasitesi sağlama hedefi için sağlam adımlar atmakta.

Sanyo ilk kez 1975 yılında amorf solar hücreleri araştırmaya ve üretmeye başladı ve 1980 yılında dünyada ilk kez olarak amorf tipi solar hücre üretimi ticarileştirdi. 1997 yılında Sanyo dünyanın önde HIT solar hücrelerinin çoklu üretimine ve satışına başladı. Sanyo’nun silikon külçeleri ve plakaları ABD’de ve solar hücreleri Japonya’da üretilmektedir ve Meksika, Macaristan ve yine Japonya’da da modül montaj tesisleri mevcuttur. 

(125 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar