Sanayi Strateji Belgesinde Yenilenebilir Enerji Kaynakları

275x275Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan Sanayi Strateji Belgesi, Türkiye Sanayi Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından mikro alanlardaki reformların gerçekleştirilmesini sağlayacak bir enstrüman olarak tanımlanıyor.

Belgede aynı zamanda enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile ilgili de bölümler bulunmakta. Buna göre hidrelektrik, rüzgar, jeotermal, güneş, biyokütle ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılabilir enerji potansiyelleri ve çevreye olan etkileri belirlenecek.

Bu belirlemenin ardından ise mevcut potansiyelden yararlanmanın yöntemleri tanımlanacak.

Diğer bir yandan ise alternatif enerji olarak da bilinen çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarının sanayide kullanımını arttırmak ve bu amaçla teknik altyapıyı geliştirmek ve bu kaynakları ticarileştirmek de belirlenen stratejilerden bir tanesi.

Enerji Verimliliği

Enerji verimliliği konusuna da yer verilen belgeye göre ikincil mevzuat çalışmaları tamamlanarak enerji verimliliğini ve tasarrufunu artırmaya yönelik etkili mekanizmalar oluşturulacak.


Toplumsal Bilinç

Belgede dikkat çeken bir başka nokta ise toplumsal bilinç oluşturulmasının amaçlanması. Enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması ve çevreye olan etkilerinin değerlendirilmesi ve bunların sonucunda atılacak adımların, toplumun konu hakkında bilinçlenmesi ile başarılabileceği belgedeki önemli bölümlerde bir tanesi.

İklim Değişikliği ve Küresel Isınma

Sanayicilerin iklim değişikli konusunda bilinçlendirilmesi ve küresel ısınmanın olumsuz etkileri konusunda bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirilecek ve kılavuz, kitap/rehber yayımlanacak. Yılda 1000 TEP (Ton Eşdeğer Petrol) üzerinde enerji tüketen tüm sanayi kuruluşlarında, konu ile ilgili yöneticilerin atamaları ile ilgili süreçler ve etkin çalışan bir sistem oluşturulacak.

Sera gazı emisyonlarını kontrol altına almak için gerekli tesisler izlenecek ve raporlanacak. Olumlu birçok planın bulunduğu Sanayi Strateji Belgesi umarız uygulama alanında başarılı ve ülkemiz açısından faydalı olur. Belgenin tümüne aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

TÜRKİYE SANAYİ STRATEJİ BELGESİ

(83 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar