Rüzgar Enerjisinde Türkiye’yi 30’a Katladi

china-windCin Halk Cumhuriyeti yenilenebilir enerji alaninda devasa boyutlarda yatirimlar yaparak iklim hedeflerini tutturmaya calisiyor.

Yeni yayimlanan bir rapora göre Cin 2015 yilinda 30,5 Gigawatt gücünde rüzgar enerjisi kurdu.

Bu rakam 2015’te tüm dünyada kurulan rüzgar enerjisinin neredeyse yarisi. Böylece Cin, 149 Gigawatt toplam kurulu güce erismis oldu.

Cin’in rüzgar yatirimlarinin hangi boyutta gerceklestigini daha iyi anlayabilmek icin diger ülkelerle karsilastirmak gerekiyor.

2015 yilinda ikinci en fazla rüzgar enerjisi yatirimi yapan ülke ABD oldu. Fakat ABD rüzgar yatirimlarinda Cin’in yanina bile yaklasamayarak 8.6 Gigawatt’ta kaldi. ABD’yi 6,1 Gigawatt ile Almanya takip etti. Türkiye ile ayni gelir grubunda bulunan Brezilya ise 2,6 Gigawatt rüzgar yatirimi gerceklestirdi.

Türkiye’nin rüzgar enerjsi yatirimi 2015’te 0,9 Gigawatt olarak gerceklesmisti. Türkiye icin 2015 rekor düzeyde yatirimin gerceklestigi bir yil olsa da dünyadaki diger ülkelerle karsilastirildiginda ülkemizde cok daha fazla yenilenebilir enerji yatirimi yapilmasi gerektigi acikca görülüyor.

Cin’in bu devasa yenilenebilir enerji yatirimi ataginin Cin hükümeti liderliginde yapilabilmis olmasi da, devletin temiz enerji konusundaki kararliliginin bu alandaki gelismeler icin ne kadar önemli oldugunu ortaya koyuyor.

(334 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar