Rüzgar enerjisinden elektrik üretme amaçlı kurulacak tesisler için lisans başvuruları EPDK’ya yapilacak

Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde, EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından yapılan değişiklik 21 Ekim tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre üretim, otoprodüktör ve otoprodüktör gurubu lisanların başvuruları hakkında Kurum tarafından, kurulacak üretim tesisinin iletim veya dağıtım sistemine bağlantısı ve sistem kullanımı hakkında, TEİAŞ ve tesisin bulunduğu bölgedeki dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiden görüş istenecek.


45 gün sure:
Dağıtım şirketi ve TEIAS başvuruyu yapan üretim tesisinin şebekeye bağlanmasını talep ettiği trafo merkezi ve bağlantı kapasitesine ilişkin görüşünü bildirim tarihinden sonraki 45 gün içerisinde kuruma belirtecek. TEIAS rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurmak ve bu tesisin şebekeye bağlanmasının talep edildiği her başvuruyu kuruma gönderecek ve bu bilgiler internet üzerinden de yayımlanacak. 

Kurum tesisten türbin yerlerinde değişiklik olmaksızın gücün azaltılması konusunda istekte bulunabilecek. Bu istekten sonra tesisin 10 is günü içinde kuruma geri dönüş yapmaması halinde başvuru reddedilecek. 

Teknik Değerlendirme:

Rüzgar tarlalarının teknik değerlendirilmesi ise Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİEİ) tarafından gerçekleştirilecek. Buna ek olarak iade edilen başvurular kurul kararı ile geri çevrilebilecek. 

Yerli doğal kaynaklar ve yenilenebilir enerji kaynaklarınaa öncelik:

Yeni yönetmeliğe göre yerli doğal kaynaklar ve yenilenebilir enerji kaynakları kapsayan üretim tesislerinin şebekeye bağlanmasına öncelik verilecek. Buna ek olarak talep edilen bağlantı noktası hakkında olumlu görüş oluşmaması durumunda başvuruyu yapan kişinin özel doğrudan hat kurma isteği de dikkate alınmayacak.

(51 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar