Putin İlk Rus Yapımı Hibrit Otomobili Kullandı

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Devlet başkanı Dmitry Medvedev’in ziyaretine Rus yapımı ilk elektrik-benzin motorlu hibrit otomobili kullanarak gitti.

Onexim Group’un sahibi milyarder iş adamı Mikhail Prokhorov tarafından tasarlanan ve üretilen micro-van tipi araç Rusya’nın ilk hibrit otomobili olma özelliğini taşıyor.

Elektrikli araçlarda yaygın olarak kullanılan litum-ion batarya yerine ultra kapasitörler kullanan araç ihtiyaç duyduğu bütün elektrik enerjisini sadece benzin ya da gazla çalışabilen rotary-vane motorundan karşılıyor.

Elektrik depolamak için şarj istasyonu kullanmayan hibrit otomobilin Putin’den bizzat destek alması 2012 yılının ikinci yarısında başlayacak satışlara büyük katkısı olacağı kesin.

Seri üretimde yılda 10.000 adet üretilecek yo-mobile 100kilometrede sadece 3.5litre yakıt harcayacak ve 450.000 Ruble(yaklaşık23.000TL) fiyattan satılacak.
Uzun zamandır mücadele eden ve kendine çıkış yolu arayan Rus otomobil sektörüne destek için milyarlarca dolar mali destek veren Putin geçtiğimiz yıl sarı renkli Lada Kalina otomobille 2000 kilometre yol kat etmişti.

(139 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar