Portland Çevreci Etkinliklerini Enerji Verimliliğiyle Pekiştirecek

yeşil binaFederal yönetim çevreci bilinci arttırmak için çözümü kendi binalarında buldu. Amerika’nın Oregon Eyaletinin en büyük şehri Portland gerçek anlamda çevreci anlayışı geliştirmek ve yansıtmak için federal binalarda çevreci uygulamalar başlatma kararı aldı.

İlk proje olarak federal yönetim binasının ön cephesi 61 metre uzunluğunda canlı bitki ile kaplanacak. Bina dış görünümü bu şekilde maskeleyerek daha doğal ve ilgi çekici göstermek isteyen yönetim aynı zamanda enerji tasarrufu için önemli bir adım atıyor. Enerji verimliliğini arttıracak bitkisel kaplama ile yılda 288 bin dolar tasarruf hedeflenen binaya proje kapsamında güneş paneli eklenmesi de gündemde.

Proje hayata geçtiğinde eş değer bir binaya göre %60- 65 oranında enerji verimli olması beklenen bina yaz aylarında büyüyen bitki sayesinde daha az güneş ışınına maruz kalarak serinletme giderini azaltacak. Kış aylarında bitkinin solması ile daha çok solar enerji toplayacak dış duvar ısınmaya yardımcı olacak. Yağmur suyu toplama, kullanma ve geri dönüşüm için de çözüm öneren mimarlar binanın 2013 yılı sonunda hazır olacağını söylüyor.

(87 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar