Plastik Bot Pasifik Okyanusunu Gecerek Yolculugunu Tamamladı

plastikiPlastik şişelerden inşa edilen Plastiki, insanların çevreye karsı olan tutumlarına dikkat çekmek icin başladığı 11,700 km uzunlugundaki Pasifik Okyanusu yolculuğunu, 27 Temmuz Pazartesi günü Sidney’e ulaşarak tamamladı.

18 metre uzunluğundaki katamaran tipi tekne, Golden Gate köprüsünün hemen kuzeyinde bulunan California eyaletine bağlı Sausalito’dan 20 Mart tarihinde yolculuğa başlamıştı.

Bot’un inşasında, Atık Idaresi tarafından bağışlanmış olan ve önceden yıkanarak, temizlenerek ve basınç uygulanarak hazırlanan 12,000 adet geri dönüşümlü 2 litrelik plastik şişe kullanıldı.

Banka varisi ve keşif lideri olan David de Rothschild, aynı zamanda “Adventure Ecology” (Ekoloji Macerası) adlı eğitim kurumunu yönetiyor ve amacı insanlarin çöp konusundaki algısını değiştirmek olan Plastiki projesinin yaratıcısı. Çevreci organizasyonlara göre, Amerikada plastik şişelerin büyük çoğunluğu geri dönüşüme tabi tutulmak yerine kara ve denize atılıyor.

Rothschild “ Eğer gerçekten Gezegen 1.0’ dan Gezegen 2.0’a gecmek istiyorsak, sadece konuşmayı bırakmalı ve harekete geçmeliyiz” diyor.

Yolculuğu esnasında Plastiki ekibine esnek güneş panelleri, iki rüzgar türbini ve bir adet eğik türbün üretim ve tahrik sistemi eşlik etti. Ayrıca gemide tuzdan arındırma icin bir adet vakumlu su buharlaştırıcısı ve idrar su geri kazanım sistemide bulunuyordu.

Yaklaşık 4 ay süren yolculuk esnasında, değişik enstantaneler yaşayan ekip bir de yaklaşık 100 derece yön değiştiren ve 63 knot gücüne ulaşan bir fırtına atlatmış. de Rothschild, 14 Temmuz tarihli mesajında, bot ve malzemenin malzem bu tip hava koşulundaki performansından ne kadar etkilendiğini “Bot gerçekten iyi dayanıyor, Seretex – kullanılan malzeme- cok etkileyici. Bütün botlar kadar bakım ve tamir ihtiyacı duyuyor. Gerçekten iyi dayaniyor ve bu da atıkları zekice nasıl kullanabilecegimiz konusunda yol gosteriyor…” sözleriyle ifade etmişti.

 

 

 


(106 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar