Pininfarina’dan KERS destekli elektrikli araç

Farklı ve çevreci tasarımlarıyla dikkat çeken  Pininfarina firmasının Iphone kontrollü, elektrik motorlu son derece çevreci modeli Bluecar tanıtıldı. Yeni teknoloji entegrasyonları, eğlenceli yapısı ve çevreci özellikleriyle herkesin dikkatini çeken elektrikli aracın teknik özellikleri şöyle.

50Kw güç üretebilen bir elektrik motoru,daha önce Toyota Prius’da kullanılan ve bu sene F1’de ilk defa kullanılacak olan KERS (Kinetik Enerji Geri Dönüşüm) ve Batscap tarafından geliştirilen Lityum Metal Polimer şarjlı pillerle desteklenmiş.

Performans ve menzil arttırmak amaçlı geliştirilen bu sistem fren esnasında ortaya çıkan ısının süper kapasitörler tarafından depolanıp ihtiyaç halinde sisteme enerji olarak salınması ile gerçekleşiyor. KERS destekli motor saatte 130km hız yapabilecek ve 250km azami menzile  sahip olacak. Merak edenler için söyleyim Bluecar 0-60 Km hızlanmasını sadece 6.3 saniyede gerçekleştiyor.

LMP pilleri ise 6 saatte tam şarj zamanı olmayanlar için de 5 dakikada 25km menzilli şarj imkanı sunuyor.Tabiki aracın teknik özellikleri bunlarla bitmiyor: klima ve hava yastığı gibi ihtiyaçlarda aracın özellikleri arasında.Ayrıca aracın tavanı güneş panelleri ile kaplanarak enerji ihtiyacının bir kısmını güneş enerjisi ile karşılaması söz konusu. Şimdi ise aracın teknolojik özelliklerini sayalım: Başta Iphone olmak üzere herhangi bir akıllı telefonla iletişim kurulabilen araç pil doluluk oranı, şarj süresi ve motorun hazır olup olmadığını telefon aracılığıyla nerde olursak olalım bize bildirebiliyor.Bu sayede araçla ilgili bilgi sahibi olmak için yanına itmek yerine bilgi bize geliyor.

(207 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar