Ortamın Isısını Elektrik Akımına Dönüştüren Grafen Pil

Hong Kong Politeknik Ünversitesi’ndeki bilim adamları özel bir solüsyonda bulunan iyonların termal hareketlerinden enerji üreten grafen bir pil ürettiler.

Sulu bir solüsyonda bulunan iyonların hızının saniyede yüzlerce metre olması bu farklı pil tasarımının temel fikrini oluşturuyor.Şimdiye kadar iyonların bu yüksek hızını kullanarak akım üreten herhangi bir pil geliştirilmemesine karşın bu yeni tasarım basit yapısı ile gelecek vaad ediyor.

Bilim adamlarından Zihan Xu’nun yaptığı açıklamaya göre devre bir şerit grafen ve buna bağlı bir ledden meydana geliyor.  Grafeni bakır klorür solüsyonuna koyduklarını ve ledin yanmaya başladığını söyleyen Xu, 2 voltluk potansiyel farkı elde etmek için bu şeritlerden altı tane kullanmış.

Pil Nasıl Çalışıyor:

Devrenin çalışma mekanizması oldukça basit. Oda sıcaklığında solüsyon içerisinde bulunan çift pozitif yüklü bakır iyonları yaklaşık 300 metre/saniye’lik bir hızla hareket ediyorlar.

Bu iyonlar solüsyon içerisine batırılan grafen şeridine çarptıklarında, çarpışmadan oluşan enerji grafenden bir elektronun atılmasına yol açıyor.

Serbest kalan elektron daha sonra devre boyunca hareket ederek bağlı bulunan Ledin yanmasını sağlıyor. Elektronun grafen üzerindeki hareketliliği solüsyon içerisindeki hareketliliğinden çok daha fazla olduğu için istenilen potansitel fark sağlanabiliyor.

Ortam sıcaklığından elektrik enerjisi elde eden bu tasarımı gelecekte yeşil ve çevreci pillere önemli bir örnek oluşturabilir.

(162 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar