Öğrenciler Siemens’le “Gelecek=Çocuk ve Enerji” Eğitimlerinde Tasarrufu Öğrenmeye Devam Ediyor

Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda 2010 yılında başlayan “Gelecek=Çocuk ve Enerji” eğitimleri, bu yıl da büyük ilgi görmeye devam ediyor. Çocukistanbul Eğitim Bölümü tarafından yürütülen “Gelecek=Çocuk ve Enerji” eğitimlerine, 2012- 2013 eğitim öğretim yılı 1. döneminde  4.168 öğrenci katıldı.

Proje kapsamında üç yıldır santralistanbul Enerji Müzesi’nde düzenlenen eğitimlere öğrencilerle birlikte öğretmenler de katılıyor, sürdürülebilir enerji kaynakları ve enerjinin bilinçli kullanımı konusunda çeşitli oyun ve uygulamalarla güçlü bir bilinç kazanıyorlar.

“Gelecek=Çocuk ve Enerji” eğitimlerinde öğrenciler “Ne Kadar Enerji Harcar” kartları ile buzdolabı, çamaşır makinesi, ütü, bilgisayar gibi elektrikli ev aletlerinin ne kadar enerji harcadıklarını öğrendikleri bir oyun oynuyor. Çocuklar, kartlar aracılığı ile hangi beyaz eşyanın ne kadar enerji tükettiğine ilişkin fikir yürütüyor. Farklı ev aletleri görselleri ve üzerinde çeşitli beyaz eşya resimleri ve enerji tüketim miktarlarının yer aldığı kartlar, çocukların interaktif bir ortamda, yaşayarak çevre bilinci kazanmalarına destek sağlıyor.

Siemens Ev Aletleri ile birlikte geliştirilen grup oyununda öğrenciler, kendilerine dağıtılan kartlarla hangi aletin ne kadar enerji harcadığına dair bilgi sahibi oluyor. Kartlar daha sonra evde aileleri, okulda arkadaşları ile oynayabilmeleri için çocuklara hediye ediliyor.

“Çevre bilincinin küçük yaşlarda güçlenmesine desteğimizi sürdüreceğiz”

“Gelecek=Çocuk ve Enerji” projesinin, üçüncü yılında aynı heyecanla devam etmesinin, sürdürülebilirlik açısında taşıdığı öneme değinen Siemens Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Ayşe Özkaya şunları söyledi:

“Siemens markası, enerji tüketim değerlerini en düşük seviyeye çeken ürünleri ile bu alanda yürüttüğü projelerin birbirini tamamladığı, güçlü bir çevreci kimliğe sahip. ‘Ne kadar ihtiyaç, o kadar tüketim’ mantığıyla ortaya koyduğumuz ecoPlus yaklaşımı ile  soğutma, yıkama, durulama ve pişirme alanlarının tümünde en üst düzeyde tasarruf sağlıyoruz. Gelecek=Çocuk ve Enerji projesi üçüncü yılında, gördüğü ilgiden hiçbir şey kaybetmeden sürdürmekten büyük mutluluk duyduğumuz bir proje. Gelecek yıllarda da projemizle mümkün olan en üst sayıda öğrenciye ulaşarak, geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakmak için katkımızı sürdürmeyi hedefliyoruz.”

“Gelecek=Çocuk ve Enerji” başlığı altında Siemens Ev Aletleri desteği ile ücretsiz olarak düzenlenen eğitimlerde 3- 6 yaş, 7- 12 yaş, 13- 15 yaş ve 16-18 yaş olmak üzere dört gruba, farklı içerikler sunuluyor. Enerji Müzesi’nde bulunan hemen her şeye dokunabildikleri eğitimler sırasında öğrenciler, Silahtarağa Elektrik Santralı’nın tarihi, elektriğin elde edilme yöntemleri hakkında bilgi ediniyor. Farklı enerji kaynakları ve özellikle enerji tasarrufu gibi konularda bilinçleniyor, çeşitli oyun ve aktiviteler ile eğlenirken öğreniyorlar.

Yaklaşık 25 kişilik gruplar halinde gerçekleştirilen eğitimler, yaş gruplarına göre 1.5- 2 saat sürüyor. Eğitim, Enerji Müzesi içinde yer alan “Enerji Oyun Alanı”nda, tüm yaş gruplarının ilgisini çeken elektrik ve enerji temalı interaktif oyunlarla sona eriyor.

(74 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar