ODTÜ’lü Tasarimcinin Hayat Kurtaran Projesine Avusturya’dan Ödül

Parabosol1-1900x700_c177 ülkeden 1500’ün üzerinde proje katılımının gerçekleştiği Energy Globe Ödülleri’nde Türkiye ulusal ödülü “Parabosol” projesi ile ODTÜ Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibine verildi.

Güneş enerjisi, içme suyu elde etme amacıyla gerçekleştirilen projelerde kullanılabiliyor. Güneş enerjisinin içme suyu elde edilmesinde kullanılması yönünde projeler yaygınlaşırsa, dünyanın gelecekteki önemli bir sorunu olan içme suyuna ulaşım konusunda önemli mesafeler alınabilir.

Mevcut su kaynaklarının hızla kirlenmesi ve tükenmesiyle birlikte günümüzün önemli çevre krizlerinden biri haline gelen su sorunu, küresel olarak 1 milyardan fazla insanı etkiliyor. Uzmanlar, önümüzdeki 50 yıl içerisinde dünyada önemli bir içme suyu krizinin baş göstereceğini belirtiyor.

Bu doğrultuda, Merkezi Avusturya’da yer alan Energy Globe Vakfı tarafından 1999 yılından itibaren düzenlenmekte olan ve dünyanın en prestijli çevre ödüllerinden biri olarak kabul edilen Energy Globe ödülleri bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Gününde açıklandı. 177 ülkeden 1500’ün üzerinde proje katılımının gerçekleştiği etkinlikte Türkiye ulusal ödülü “Parabosol” projesi ile ODTÜ Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibine verildi.

product_192_1124 (1)

Kirli suyu arıtarak içme suyuna dönüştürülmesi amacıyla tasarlanan Parabosol, temiz su kaynaklarına erişimi olmayan kırsal bölgelerde ve üçüncü dünya ülkelerinde kullanıma yönelik geliştirildi. Güneş enerjisini parabolik bir ayna yardımıyla odaklayarak kirli suyu buharlaştıran sistem, farklı filtrelerden geçirdiği su ve buharı yoğunlaştırarak içilebilir hale getiriyor. Herhangi bir teknolojik altyapı gerektirmeyen tasarım sayesinde günde 170 litreye kadar temiz su elde edilebiliyor.

product_192_1125

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), UNESCO ve Avusturya Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı tarafından desteklenen Energy Globe organizasyonu küresel çevre problemlerine yönelik sürdürülebilir proje ve uygulamaları yaygınlaştırmayı hedefliyor. Su, toprak, hava ve ateş olmak üzere farklı ana başlıklarda katılımların gerçekleştiği yarışmanın kategori birincileri ülkeler bazında ödül alan projeler arasından seçilecek ve uluslararası ödüller ilerleyen aylar içerisinde belirlenecek. Geçtiğimiz yıllarda Kofi Annan, Mihail Gorbaçov gibi Nobel Barış Ödülü sahibi liderlerin katılımıyla takdim edilen ödüller, her yıl farklı bir ülkenin başkentinde gerçekleştiriliyor.

Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu 2007 yılında Tasarım Oscar’ını ilk kez Türkiye’ye kazandırmıştı. Kurucusu olduğu inovasyon odaklı tasarım merkezi DESIGNNOBIS, kuruluşunun 5. Yılında Türkiye’nin 40 Öncü Girişimci Şirketi arasında yer aldı. Gürsu ve ekibi, gerçekleştirdiği sayısız patent ve endüstriyel tasarımla yaratıcı ve yenilikçi ürünler ortaya koyuyor. İnovasyon ve tasarım alanında kaleme aldığı kitap ve konferans konuşmaları ile adından sıklıkla söz ettiren tasarımcı, çeşitli marka ve şirketler için geliştirdiği ürünlerle ekonomik katma değer yaratan akılcı tasarımlar üretmeyi sürdürüyor.

(alternatifenerji.com – )

(767 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar