ODS-Petrodata Rüzgar Tarlaları Raporu

Enerji Danışmanlık şirketi ODS-Petrodata‘nın son raporuna göre offshore rüzgar tarlası kapasitesi önümüzdeki 10 yıl içerisinde %32’lik bir yıllık birleşik büyüme oranında artış gösterecek.

 

2020 yılındaki deniz rüzgar tarlaları ve rüzgar kapasitesini inceleyen rapora göre, önümüzdeki 10 yıl içerisinde kapasite 55 gigavat seviyesine yani 37 milyon Avrupalı ailenin enerji ihtiyacını karşılayacak düzeye çıkacak. Günümüzde offshore rüzgar tarlaları toplam kapasitesi 2 gigavat seviyesindedir.

 

ODS-Petrodata incelediği 700un üzerindeki proje ve şirket/piyasa beklentilerini inceledikten sonra su andan 2014 yılına kadar 61,4 milyar dolar yatırımın deniz rüzgar tarlaları alanında yapılacağını öngörüyor. Firmaya göre bu yatırım miktarı 2016-2020 yılları arasında belirtilen rakamın 2 katına çıkacak.

 

OSD-Petrodata yenilenebilir enerji direktörü David Gault krize ve diğer engellere rağmen büyük bir is fırsatının bulunduğunu ve büyük endüstriyel projeler olduğunu belirtti. Bu projelerin büyük miktarda is gücü, malzeme ve inovasyon gerektirdiğini ekleyen Gault pazara su anda girmenin ileride bir pay sahibi olmak açısından çok yararlı olacağını söyledi.

 

Deniz rüzgar tarlaları tedarik zinciri alanındaki darboğazın sektöre yeni giren firmaların yardımıyla yavaş yavaş asıldığını belirten rapora göre Siemens ve Vestas’ın pazar hakimiyeti yeni Avrupalı şirketlerin pazara girmesiyle azalmaya başlayacak. Bu fazı daha sonra Asyalı üreticilerin pazara girmesi takip edecek. Bunlara örnek olarak Hyundai verilebilir.

 

 

Raporda bir başka dikkat çeken nokra ise bahsi gecen rüzgar güllerinin montajını yapan ünitelerin eksikliği. Rapora göre eğer su anda yapılmakta olan üniteler zamanında teslim edilirse ve yeni dizayn edilenler planlandığı gibi pazara girerse bu açık kolaylıkla kapanabilir.Tabi bu noktada firmaların finansal performansları de önem kazanmakta.

 

İngiltere günümüzde hem tamamlanmış deniz rüzgar tarlaları hem de yapılmakta olanlar dikkate alındığında lider durumda bulunmaktadır. Bu liderlik raporda belirtildiğine göre 2014 yılından sonra Almanya’ya geçecek. Almanya’nın dışında Amerika Birleşik Devletleri ve Cin de pazarda uzun vadede önemli oyuncular olmaya aday.

 

Belirtilen rüzgar tarlalarının daha derin sularda, kıyıdan daha uzağa yapılması yönünde bir eğilim olduğunu belirten rapor, bu eğilimin yeni ve inovatif montaj teknikleri, yeni montaj ünitelerinin dizaynı ve üretilen enerjinin farklı yollarla iletimi de dahil olmak üzere birçok alanda birçok farklı olanak yaratacağı konusunda altı çiziliyor.

 

Ayrıntılı Bilgi: ODS-Petrodata

(97 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar