Nükleer Santralden Eğlence Parkına Wunderland Kalkar

wunderland nükleerAlmanya’nın geçtiğimiz ay 2022 yılına kadar ülkede bulunan nükleer enerji santrallerini kapatıp, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapacağını duyurmasından sonra, kapatılan nükleer enerji santrallerin ne olacağı konusu da gündeme gelmişti.

Kapatılan nükleer enerji santrallerinden nasıl yararlanılabileceği konusuna güzel bir örnek yine Almanya’dan geliyor.

Almanya’nın doğusunda bulunan Wunderland Kalkar eğlence parkı aslında 1972 yılında inşasına başlanmış bir nükleer santral.

SNR-300 adı verilen proje, nükleer enerji karşıtı protestolar nedeniyle birçok kez durmuş hatta 1977 yılında Kalkar sokaklarında 40.000 kişinin nükleer enerji karşıtı gösteri yaptığı kayıtlara geçmiştir.

Protestolar nedeniyle ancak 1982 yılında tamamlanabilen nükleer santral 1985 yılında da kısmi olarak faaliyete geçmiştir. Kısmi faaliyet sürecinde bile aylık 5 milyon euro’ya denk gelen maliyetler ve seçim sonrası oluşan koalisyon hükümetinin de etkisi sonucunda SNR-300’ün faaliyetleri durdurulmuştur.

1986 yılında yaşanan Çernobil’deki felaketten sonra açılması gündeme bile gelmeyen nükleer santral 1991 yılında resmi olarak kapatılmış, yıkılması 75 milyon euro tutmuş ve kullanılmayan ekipmanlar satışa sunulmuştur.

1995 yılında açık artırmaya sunulan yıkık nükleer santrali Hennie van der Most adında Hollandalı bir girişimci 2,5 milyon euro’ya satın alıp o günden bu yana hizmet veren ve yılda 600.000 kişinin ziyaret ettiği bir eğlence parkına dönüştürmüştür.

wunderland

wunderland

wunderland kalkar

(95 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar