Norveç’in Ardından Almanya’dan da Yasak Kararı

418921Kısa bir süre önce benzinli otomobil yasağı getiren Norveç’in ardından şimdi de dünyanın en büyük otomotiv sektörü oyuncusu Almanya benzinli otomotivi yasaklamayi planladigi tarihi açıkladı.

Almanya tarih verdi, Almanya hükümeti 2030 yılından sonra benzinli otomobil üretimine izin vermeyecek. Bundan sonra Almanya’daki tüm araçlar sadece elektirk enerjisiyle çalışıyor olacak, benzinli otomobillerin satisi yasaklanacak.

Almanya’da genel olarak karbon dioksit gazına adeta savaş açan Alman Hükümeti işe otomotiv sektöründen başladı. Almanya Ekonomi Bakanligi Müstesari Rainer Baake‘nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada Almanya’nin 2050’de sifir emisyon hedefine ulasabilmesi icin, otomobillerin 20 yillik ömrü oldugu da hesaba katilirsa, 2030 yılından itibaren benzinli veya dizel araclarin satisinin durdurulmasi gerekecegini belirtti. Müstesar Baake, ” 1990 yilindan beri emisyonlarda hic bir iyilesme görülmüyor. Su anda kamyon emisyonlari icin yababilecegimiz bir sey yok, fakat otomobil emisyonlari icin var”, dedi.

Audi_e-tron

Diğer taraftan da bu durumun gelişmesi otomobillerde sadece elektrik enerjisinin tercih edileceği ve elektrikli otomobillerin kullanılmasının zorunlu hale gelmesi anlamına geliyor.

Almanya gecen Aralik ayinda “Uluslararasi Sifir-Emisyonlu Arac Pakti”na katilmis, Nisan ayinda da €60.000’nun altinda satilan her elektrikli arac icin €4000 tesvik verecegi bir programi aciklamisti. Hatta bu program Tesla tarafindan kendine karsi oldugu ve Alman sanayisini destekleme hedefinde oldugu gerekcesiyle elestirilmisti.

Daimler+RWE+Present+Electric+Car+9-bNOwV2E7Zl

Fakat henüz elektrikli otomobillerin ülkede fazlaca yayıldığı söylenemez. Dizel ve benzinli araçların yanında elektrikli otomobil kullanımı son derece düşük bir seviyede. Trafiğe kayıtlı 130 bin hibrit ve 25 bin tamamen elektrikli otomobil bulunuyor. Almanya’daki benzinli otomobil sayısı ise son verilere göre 30 milyon.

(Elektrek, LOG)

(763 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar