Meksika Temiz Enerji İçin 10 Adet Nükleer Santral Düşünüyor

nükleer enerjiEnerji ihtiyacını karşılamak için enerji politikasını güncelleyen Meksika nükleer enerjiyi gündeme aldı.

B u hafta içinde Rusya ile yapılan nükleer enerji anlaşması ülke gündemini meşgul etti ve herkes tarafından çok tartışıldı Dünyanın en büyük nükleer felaketlerinden birini yaşayan Rusya’dan nükleer enerji teknolojisi satın alma konusu herkesin aklını karıştırdı.

Halkların tepkisini alsa da devletler yönünden ucuz ve etkili bir çözüm olarak görünen nükleer enerji aynı zamanda nükleer güç olmanın ilk adımı sayılıyor.

Termik santraller ve doğalgaz dönüşüm santrallerine kıyasla daha çevreci görünen nükleer santraller hala yüksek risk içerse de ulusların enerji ihtiyacını sağlamak ve karbon ticaretini düzenlemek için en etkin yol. Bu düşüncede hareket eden Meksika Federal Elektrik Komisyonu temiz enerji üretimi için dört ayrı plan yaptı. Bir senaryoya “on adet” nükleer santral inşaatı dahil eden komisyon ülkede sadece Meksika Körfezi kıyısında 20 senede inşa edilen bir adet nükleer santral sayısını 11’e çıkarmayı hesaplıyor.

Halkın tepkisini alma ihtimaline karşı agresif projeler üretmeye devam eden komisyonun amacı ise en kısa zamanda ucuz maliyetli temiz enerji projeleri üreterek karbon emisyon rakamlarını düşürmek.


(151 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar