Malavi’li William Kamkwamba 14 yaşında rüzgar türbini yaptı

William Kamkwamba, açlık ve yoksulluk içinde, 14 yaşında iken ailesinin evinin enerji ihtiyacını karşılamak için bölgede bulunan tek kütüphanede okuduğu kitaplardan öğrendikleri ile kendi kendine bir rüzgar türbini yaptı.

Eski bisiklet parçaları ve cevreden topladığı hurda parçalarını kullanarak yaptığı rüzgar türbini ile evdeki 5 ampulü ve bir radyoyu çalıştırabildiğini söyleyen William’ ın bu basari hikayesinin bir önemli tarafı ise, Afrika gibi elektrik şebekesi ve altyapısı bulunmayan ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının ne kadar önemli olduğunu göstermesi.

Bölgedeki enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılamak sadece evlere elektrik götürmek anlamına gelmeyip ayni zamanda tarlaları sulamak için kullanılan ve elektrikle çalışan pompaları da kullanılabilir hale getirmek anlamına geldiği için açlıkla mücadele ve bölgenin kalkınması için çok büyük bir önem taşımakta.

William Kamkwamba rüzgar türbinini bitirdiğinde bölgedeki muhabirler bunu haber yapıp olayın batılı ülkelerde duyulmasını ve insanların ilgisini çekmeyi başardılar. Aşağıdaki video’da William Kamkwambe davet edildiği bir konferansta kendi hikayesini çektiği zorlukları ve konunun önemini anlatıyor.

 

(85 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar