Kompakt Floresan(CFL) Ampuller Ne Kadar Çevreci?

Kompakt floresan ampuller genellikle geleneksel akkor ampullere daha çevreci ve tasarruflu bir alternatif olarak gösterilirler.

CFL ampullerin daha az enerji harcamaları ve 10 kat daha uzun ömürlü olmaları (kısa zaman aralıklarında sürekli açılıp kapatılmadıkları sürece) bu çeşit ampullerin piyasada yaygınlaşmasına sebep oldu.

Bütün bu olumlu özelliklerine karşın CFL ampullerin pek bilinmeyen veya üzerinde durulmayan olumsuz tarafları da vardır. Bu tur ampulleri kullanmaya başlamadan önce aşağıdaki noktaların değerlendirilmesi faydalı olacaktır.

Kompakt floresan(CFL) Ampuller Cıva Bulundurur:

Bütün florasan ampullerde olduğu gibi kompakt floresan ampullerde de buhar halinde cıva bulunur. Küçük dozlarda bile oldukça zehirli olan cıva, ampulün kırılması halinde bu zehirli cıva buharının havaya karışmasına yol açacağından tehlikelidir. Her ne kadar bu tur ampuller geri dönüşümlü olarak imal edilse de, birçoğunun çöpe atıldığı veya firmalar tarafından toprak altına gömüldüğü bilinmektedir. Atılan ve gömülen bu ampuller toprağı, havayı ve suyu cıva ile zehirlemektedirler.

Işık Duyarlılığı:

Floresan ampuller insan gözünün göremediği bir frekansta titreşirler. Ampullerdeki bu titreşme ışığa duyarlı insanlarda çeşitli problemlere yol açabilir. Migreni azdırıcı etkisi olan bu titreşme ayni zamanda göz yorgunluğuna ve çok nadir olarak da nöbetlere yol açabilir. Journal of Clinical Psychiatry’de yer alan bir makaleye göre bu ampuller aynı zamanda insanın algılarını olumsuz yönde etkileyerek benlik kaybına bile yol açabilir, fakat bu iddiayı destekleyecek yeterli tıbbi delil bulunmamaktadır.

Morötesi Işık:

Kompakt floresan ampuller morötesi ışık yaydıkları için deri hastalıkları bulunan insanlarda çeşitli deri rahatsızlıklarına yol açabilirler. Ayni zamanda morötesi ışığa uzun sure maruz kalan kişilerde yine benzeri hastalıklar nüksedebilir.

(137 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar