İsveç’te 7 katlı Bisiklet Evi

3063204-slide-2c-these-swedish-bike-apartments-are-designedİsveç’in Malmö şehrinde yeni yapılan bir binanın diğer apartmanlar gibi otomobiller için park alanı yok. Bunun yerine, mimarlar park alanına yapılacak yatırımı yeniden değerlendirip, otomobil kullanmak istemeyen kişiler için bir yaşam alanı oluşturmuş.

Cykelhuset (Bisiklet Evi) adı verilen bu yeni binanın stratejisi tamamen insanların hangi koşullarda otomobil kullanmadığını öğrenmek ve otomobiller yerine bisikleti alternatif olarak kullanmak üzerine kurulmuş.

7 katlı bu binada yaşayanların otomobil ile alışverişe gitmeyeceğini varsayan mimarlar, online alışveriş için geri iade durumlarında da kullanılabilen bir posta kutusu sistemi oluşturmuşlar.

Eğer bir kişi şehrin içinden ağır bir kargo alacaksa, apartmanda ortak kullanıma sunulmuş ağır yük taşımak için özel olarak tasarlanmış bisikletler mevcut bulunuyor. Bu bisikletler aynı zamanda çocuk arabasına da döndüğünden, çocukları okula bırakmak için bile kullanılabiliyor.

Şehir merkezine yakın bir yerde bulunan bina, tren istasyonuna da olan yakınlığı yüzünden yaşayanların işlerine gitmesini oldukça kolaylaştırıyor. Treni kullanacak apartman sakinleri isterlerse o gün kullanmaları için katlanabilir bisikletlerden birini ödünç alabiliyor.

160621-bilder-ohboy9

Gene de bisikletin yetişemediği yerlerde apartman sakinleri isterlerse “mobil üyelikten”yararlanabiliyor. Bu servisin içinde otomobil paylaşım üyelikleri, bisiklet tamir servisi ve toplu taşımayı kullanmak için paylaşılan krediler var.

Apartman aynı zamanda balkon bahçecileri için de çok güzel seçenekler sunuyor. İsterseniz balkonunuzda kendi kendini sulayan saksılar ile bitkilerinizi yetiştirebilir, ya da İsveç kışına dayanan paylaşıma açık bir serada yeşiller içinde aradığınız sıcaklığı bulabilirsiniz.

160621-bilder-ohboy5

Binanın ilk katında bulanan 31 adet oda ise bu tecrübeyi deneyimlemek isteyen kişilere gecelik kiralanabiliyor. Bu odaları kiralayan kişiler tren istasyonuna geldiği zaman binanın sahibi olan şirketin bisikletlerinden birini tüm ziyareti boyunca kullanabiliyor.

CykelHuset’in Aralık ayında açılması planlanıyor.

 

Görkem Gömec – yesilist.com

 

(166 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar