İskoçya, 2015’te Elektriğinin %57.7’sini Yenilenebilir Kaynaklardan Sağladi

Scottish_Bagpiper_at_Glen_Coe,_Scotland_-_DiliffYenilenebilir enerjide örnek ülkelerden birisi olan İskoçya, bu alandaki başarısını 2015 yılında da kanıtladı. İskoçya tükettiği enerjinin %57.7’sini yenilenebilir kaynaklardan elde etti.

Birleşik Krallık Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre İskoçya, 2015 yılı içerisinde tükettiği enerjinin %57.7’sini yenilenebilir kaynaklardan elde etti. Böylece İskoçya geçtiğimiz yıl için koyduğu %50 hedefini de aşmış oldu.

Şiddetli rüzgâr, büyük ve hırçın dalgalar, kuvvetli deniz akıntısı ve bol yağmur… İskoçya, kendine has bu tipik özellikleriyle belki ideal bir tatil ülkesi olmayabilir. Ancak iklim ve coğrafî özelliklerinin sunduğu koşulları külfet değil, büyük bir nimet olarak gören İskoçya, rüzgâr, dalga ve akıntılardan yararlanarak yenilenebilir enerji üretimine büyük yatırım yapıyor.

 

 

Yenilenebilir enerjinin güç sektöründeki en büyük kaynak olmasının çok önemli bir durum olduğunu belirten İskoç yetkili Jenny Hogan da,”İskoçya yenilenebilir enerji anlamında hala çok büyük bir potansiyel taşıyor; ancak devletin de desteklerine ihtiyacımız var” ifadelerini kullanıyor.

2014 yılına oranla %16 artış gösteren İskoçya, Birleşik Krallık’ın toplam yenilenebilir enerji üretiminin de %26’sını oluşturdu. İskoçya’nın bu başarısının anahtar rolleriyse hidroelektrik ve rüzgar enerjisine aitti. Geçtiğimiz yıl üretilen toplam 21,983 gigawatt saat elektriğin %64’ü rüzgar türbinlerinden elde edilirken hidro jeneratörlerse bu alanda %27’lik bir paya sahipti.

Birleşik Krallık nükleeri, İskoçya yenilenebiliri artırmak istiyor

İskoçya’nın yenilenebilir enerjideki başarısının aynı zamanda önümüzdeki Mayıs ayında yapılacak olan seçimlerde de önemli bir rol oynaması bekleniyor. Şu anda yönetimde bulunan İskoç Ulusal Partisi, önümüzdeki ay tekrar seçilmeleri halinde yenilenebilir enerjiye olan ilgilerini artıracaklarının sözünü veriyorlar.

İskoç Ulusal Partisi yenilenebilir enerjiyi artırmak istediklerinin sözünü veriyor olsa da Birleşik Krallık bu alanda farklı düşüncülere sahip. Geçtiğimiz dönemlerde yenilenebilir enerjiye ayırdığı bütçede küçülmeye gideceğini açıklayan Birleşik Krallık nükleer gücü artırmak istediğinin sinyallerini vermişti.

İskoçya Enerji, Ekonomi ve Turizm Bakanı Jim Mather, İngiltere’nin üzerinde ısrarla durduğu nükleer enerji stratejisini kesin bir şekilde reddediyor. Bakan Mather, bunun yerine ülkesinin, büyük oranda yenilenebilir enerjilere yapmaya devam etmesi gerektiğine inanıyor. Zira İskoçya’nın doğal enerji kaynakları, komşu ülkelerin enerji ihtiyacını bile karşılayabilecek kadar fazla.

İskoçya Enerji, Ekonomi ve Turizm Bakanı Jim Mather “İskoçya, enerji konusunda âdeta sayısal lotoda altı tutturup büyük ikramiyeyi kazanmış gibi” benzetmesini yapan Jim Mather sözlerini şöyle sürdürüyor: ” Tüm Avrupa’daki rüzgâr potansiyelinin yaklaşık dörtte birine sahibiz. Aynı şekilde akıntı ve dalga kapasitesinin de dörtte biri bizde. Uzun yaz günlerimiz sayesinde güneş enerjisini bile verimli şekilde kullanabiliyoruz. Anlayacağınız elimizde çok çeşitli seçeneklerler var ve bu imkânların tümünü daha da geliştermeye çalışıyoruz.”

İskoçya 2020 yılı itibariyle enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir kaynaklardan elde etmek istiyor ancak Birleşik Krallık’ın bu konudaki düşünceleri İskoçya’nın da hedefini ertelemek zorunda kalacağı anlamına geliyor.

(Kaynak: Deutsche Welle, DonanimHaber)

(194 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar