IPhone 5’in Tanıtılması Foxconn Fabrikasındaki Zor Çalışma Koşullarını Gündeme Getirdi

Apple firmasının yeni ürünü Iphone 5’in tanıtılmasını birçok kullanıcı merakla bekliyordu. Fakat bu haber Çin’de bulunan ve Apple için Iphone parçaları üreten Foxconn fabrikasında aynı coşku ile karşılanmadı.

Çinli haber ajansı The Shanghai Evening Post Foxconn fabrikasındaki çalışma koşullarını ve içşilerin nasıl bir ortamda yaşadıklarını araştırmak için fabrikaya işçi maskesi altında bir gazeteci gönderdi.

İsminin verilmesini istemeyen bu gazeteci yeni IPhone 5’in tüketiciye ulaşması için Foxconn fabrikasında çalışan işçilerin ne gibi zorluklarla karşılaştığını objektif olarak anlatabilmek için 10 gün süresince bu fabrikada çalıştı.

The Shanghai Evening Post’un haberine göre rüşvetin olağan olduğu fabrikada işçiler için ayrılmış yatakhanelerin temizliği pek de önemsenmiyor. Koridorların çöple dolu olduğu bu yatakhanlerde hamam böcekleri de eksik olmuyor. İşçilere psikolojik sorunlarıyla ilgili anketlerin yapıldığı fabrikada temiz diye dağıtılan çarşaflarda kül ve sigara izlerinin olduğu da dikkat çekiyor.

Buna ek olarak fabrikada işçilere çalışma ortamlarının yorucu, yoğun ve bunaltıcı olabileceği anlatılırken fabrika tarafından bütün bu sıkıntıların onların iyiliği için yapıldığının açıklandığı da belirtilmekte.Bu yoğun çalışma temposuna ve fazladan saatlere dayanamayan işçilerin cezalandırıldığı ve fazla mesai için saatlik olarak sadece 4 dolar bir ücretin ödendiği fabrika yeni IPhone 5’in hikayesinin bir parçası.

(67 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar