Ingiltere Evine Günisi Taktirana Yilda 2000 TL Veriyor

Solar-panelsSürekli bulutlu havasiyla meshur olan Ingiltere’de, dogalgaz kullanimini ve dolayisiyla CO2 salinimini azaltarak yenilenebilir kaynaklari arttirmayi hedefleyen hükümet, evine günes enerjili su isitma sistemleri taktiran vatandaslarina her yil olmak üzere yilda 2000 TL’ye varan düzeylerde finansal destek veriyor.

Her ne kadar ülkemizde yeterince önem verilmese de, yenilenebilir enerji kaynaklarindan olan günes enerjili su isitma sistemleri Avrupa ülkelerinde tesvik ediliyor.

Birlesik Krallik Hükümeti, günes enerjili su isitma sistemlerini de kapsayan “Yenilenebilir Isi Destekleri (Renewable Heat Incentives)” ile ortalama bir konutta hem yilda 200 – 300 TL yakittan tasarruf edilecegini, hem de yilda 600kg üzerinde CO2 saliniminda düsüs saglanabilecegini belirtiyor.

solar_water_heating_system

Yenilenebilir enerji kaynaklarindan olmasina, günes ülkemizde bolca bulunmasina ve gunisi panelleri üretimi konusunda sanayimiz oldukca iyi düzeyde olmasina ragmen, Türkiye’de henüz bu temiz enerji kaynagina herhangi bir destek verilmiyor. Diger taraftan yakin zamanda kömüre saglanan tesvik kamuoyunda tartisma yaratmisti.

(473 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar