İlk Özel Sektör Destekli Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Ağı Houston’da Faaliyete Geçiyor

Amerikan Petrol Sektörü kalelerinden olan Houston, elektrikli araç kullanımı alanında bir ilke ev sahibi oluyor.

Amerika’nın ilk özel sektör destekli elektrikli araç şarj istasyonu ağı Walgreen ve NRG Energy işbirliği ile önümüzdeki sene kullanıma giriyor.

Yaklaşık 100 adet şarj istasyonu içerecek proje için 10 milyon USD altyapı yatırımı gerçekleştirilecek.
eVgo adlı şarj istasyonu ağı, 2011 yılı başlarında Houston ve Harris County, Teksas bölgelerinde devreye girecek.

Projede iki farklı tip şarj ünitesi bulunuyor. Bunlardan ilki Level 2 olarak adlandırılan, ve tam şarj süresi 4 saat olan istasyonlar. Diğeri ise tam dolum için sadece 30 dakikaya ihtiyaç duyan Level 3 adlı, DC hızlı şarj üniteleri.

NRG, 50 adet 7/24 kullanıma açık olacak eVgo istasyonunu, özellikle alışveriş merkezleri, iş bölgeleri ve ana otoyollara ait park alanlarında devreye sokmayı planlıyor. Proje dahilinde, zincir eczane firmalarından Walgreen, 18 adet mağazasında, müşterilerine Level 3 Hızlı şarj istasyonu sunuyor olacak.

Yapılan açıklamada, Walgreen dışında, ülkemizde de faaliyet gösteren Best Buy gibi zincir mağazalarında ilerleyen dönemlerde bezer şekilde EA şarj istasyonlarını müşterilerine sunacağı belirtildi.

İstasyon ağı için gerekli olan şarj ünitelerini sağlayan AeroVironment, istasyon ve sistem bakımı, entegre iletişim ve data yönetimi gibi konulardan da sorumlu olacak ve genel anlamda sistemin yönetilmesini üstlenecek.

Bireysel kullanıcılara, sunacağı çeşitli üyelik paketleri ile hizmet vermeyi amaçlayan NRG, üç sene boyunca aylık 89 usd üyelik bedeli karşılığında, ek elektrik faturası ödemeden sınırsız ev ve sarj istasyon ağı kullanımı sunan “home and away” adlı paketi sunmayı planlıyor. Evlere kurulacak olan şarj sisteminin kurulum masrafları ise fiyata dahil. NRG yetkililerine göre, üyelik bedelleri aylık 49 – 89 USD aralığında olacak.

(80 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar