İlk Milli Rüzgar Santrali Şebekeye Bağlanmak İçin Gün Sayıyor

milres333Milli Rüzgâr Santrali Projesi (MİLRES) kapsamında Ocak ayında İstanbul Arnavutköy’de Terkos Gölü civarına kurulan ve tamamen milli imkânlarla geliştirilen 500 kw gücündeki prototip türbin şebekeye bağlanmak için gün sayıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı işbirliğiyle geliştirilen Türkiye’nin ilk Milli Rüzgar Santrali (MİLRES)’in 500kW gücündeki prototip türbin kurulumunun yapıldığını Twitter üzerinden duyurmuştu.

Kurulumu yapılan prototip türbinin, yakında bulunan trafodan şebeke bağlantısının yapılması amacıyla EPDK Elektrik Dairesi Başkanlığı’na izin başvurusunda bulunuldu.

Bir kamu ARGE projesi olan ve TÜBİTAK-Enerji Bakanlığı işbirliğiyle geliştirilen MİLRES, 2.5 MW lık endüstriyel ölçekte elektrik üretimi yapan rüzgar türbinlerinin tamamen özgün ve yerli teknoloji ile geliştirilmesi hedefliyor. Projenin uzun dönemli hedefi ise rüzgâr enerjisi kurulumu için yurtdışına çıkacağı hesaplanan 40 milyar dolarlık kaynağın yüzde 25’inin yerli türbin teknolojileri ile karşılanması ve böylece 10 milyar dolarlık kaynağın yurtdışına çıkmasının önlenmesi.

Projenin 1. asamasinda 9 degisik üniversite ve kurumdan 98 arastirmaci ve 23 lisansüstü ögrenci görev alıyor.

milres222

(1.070 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar