IFC ve Munich Re Türkiye’de Jeotermal Keşif Risklerini Azaltmak İçin Anlaştı

Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, jeotermal risk sigortasının pilot uygulamasını ilk defa Türkiye’de geliştirmek ve desteklemek amacıyla dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden biri olan Munich Re (Münchener Rück) ile anlaşma imzaladı.

Anlaşma çerçevesinde IFC ve Munich Re verim alınamayan jeotermal kuyularla bağlantılı yatırım risklerinin hafifletilmesine yardımcı olması için keşif aşamasında risk sigortası kullanmak isteyen jeotermal projelerini tespit edecek.

420 milyon dolar tutarındaki özel sektör yatırımı ile gerçekleştirilmesi hedeflenen 4 pilot uygulamanın, toplam 140 megavat jeotermal üretim kapasitesi oluşturması bekleniyor.

IFC Avrupa ve Orta Asya Sürdürülebilir İş Danışmanlığı Bölümü Müdürü Patrick Luternauer şunları söyledi: “Keşif aşamasındaki yüksek yatırım risk oranı hem Türkiye’de hem de dünyada jeotermal projeleri geliştirmeye çalışan kurumların karşılaştığı en önemli engellerden biridir. IFC tarafından desteklenen bu yenilikçi sigorta aracı sayesinde jeotermal enerji projelerine olan küresel yatırım oranı artacaktır. Jeotermal enerji temiz, yenilenebilir ve ana yük güçlü bir enerji kaynağıdır; aynı zamanda sera gazı salınımını azaltır ve ülkelerin enerji güvenliğini artırır.”

Munich Re Finansal ve Girişimci Riskler Bölüm Şefi Ansgar West, “Derin jeotermal enerji umut veren bir yenilenebilir enerji çeşidi olarak görülmeye başladı. Öte yandan sondaj ve geliştirme maliyetlerinin yüksek oranda olması ve yapılan sondaj neticesinde enerji kaynağının bulunmaması riski, bu enerji türüne yatırımı ciddi oranda engellemektedir. Sunduğumuz bu yeni ürün ve deneyimimizle bu tip risklerin hergün karşılaşılabilir riskler olmadığından yola çıkıyor ve daha büyük yatırım güvenliği sağlamayı hedefliyoruz.’

Proje, Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilmektedir. GEF daha önce Dünya Bankası’nın Macaristan’da gelistirdigi jeotermal kesif riski garanti projesini finanse etmisti.

(75 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar