Hidroelektrik Güç

Akan suyun ürettiği enerji yakalanıp elektrik üretimi için kullanılablir. Bu şekilde üretilen güce hidroelektrik güç veya hidrolik güç denir.

En çok kullanılan hidroelektrik santralleri bir nehir üzerinde suyun tutulduğu baraj yardımı ile elektrik üretir. Barajdan bırakılan su bir türbini çevirir ve bu dönme hareketi jeneratörler ile elektriğe çevrilir. Hidroelektrik güç üretmek için herzaman büyük barajlara ihtiyaç yoktur. Bazı hidroelektrik santralleri küçük bir kanala kurulmuş bir türbinden ibaret de olabilir.

Türkiye’deki Yenilenebilir Enerji Projeleri

Bir başka tür hidroelektrik santrali olan pompalanmış depolama santrali güç depolayabilmektedir. Bir şebeke yardımı ile elektrik jeneratörlerine iletilen güç türbinlerin ters yönde dönmesini sağlar.

Böylece su daha az rakımlı bir yerden daha yüksek bir noktaya pompalanır. Daha yukarda bulunan bu sı daha sonra tekrardan aşağıya bırakılır ve böylece türbinlerin dönmesi ve elektrik üretimi sağlanır. Küçük veya mikro hidroelektrik sistemleri bir evin veya bir çiftliğin elektrik ihtiyacını karşılayabilir.

(399 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar