Havadaki Karbondioksiti Taşa Dönüştürdüler

_89932232_12Bilim adamları, iklim değişikliğinin en etkili faktörlerinden olan karbon salımını azaltmak amacıyla yaptıkları deneyde, karbondioksidi (CO2) taşa dönüştürmeyi başardı.BBC’nin haberine göre, İzlanda’da volkanik kayaların bulunduğu alanda yapılan deneyde, araştırmacılar yerin derin tabakalarında bulunan bazalt taşlarına CO2 ve su pompaladılar. Deney sonucunda bazalt taşlarıyla girdiği tepkime sonucu, karbondioksidin katı ve tebeşirimsi bir yapıya büründüğünü belirten araştırmacılar, tepkime hızının da etkileyici olduğunu açıkladı.

Araştırmayı yürüten Southampton Üniversitesi’nden Dr. Juerg Matter, “Yer altına enjekte edilen 220 tonluk CO2’nin %95’inin iki yıl gibi kısa bir sürede kireç taşına dönüştüğünü.” ifade etti. Sonucun projeye katılan tüm bilim adamları için hayret verici olduğunu anlatan Dr. Matter, bazalt taşı tabakasının tüm kıtalarda bulunmasının yöntemi cazip hale getirdiğini belirtti.

2876128736-CO2-rocks-1_1024

İzlanda’da yapılan “Karbondioksidi taşa dönüştürme” projesinde, önceki deneylerin aksine CO2’nin atmosfere geri dönmediğini vurgulayan araştırmacılar, yöntemin oldukça maliyetli olduğuna işaret etti.Araştırmacılar, karbondioksidi toplayarak yer altına pompalama işlemi için gereken güç istasyonlarının yanında, yer altındaki dönüşümün olabilmesi için önemli miktarda suya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

holutoppur-web

Küresel ısınmaya neden olan atmosferdeki CO2 artışına çözüm arayan bilim adamları, “Karbon yakalama ve depolama” (CCS) projesi kapsamında çeşitli deneyler yapıyor.BM İklim Raporu’na göre, insan kaynaklı sera gazları salımını, ekonomi ve nüfus yoğunluğundan kaynaklı olarak atmosferdeki karbondioksit, metan ve nitrikoksit birleşiminin 800 bin yılda yaşanmamış düzeyde olduğu belirtiliyor.

Raporda, süren sera gazları salımının iklimin tüm bileşenlerinde daha ileri düzeyde ısınma ve uzun süreli değişikliklere neden olacağı, geri dönüşü olmayan etkileri olacağı, iklim değişikliğini yavaşlatmak için gaz salımlarının sürekli ve sağlam bir şekilde düşürülmesi gerektiği uyarısında bulunulmuştu.

 

(AA)

(243 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar