Güneşe Milyonlarca Lira Destek ile Ormanlar Korunuyor

yayginlasan-gunes-enerjisi-tasarruf-sagliyor-6554314_oOrman ve Su İleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), ormanlar üzerindeki baskıyı azaltmak ve orman köylüsünün hayat kalitesini yükseltmek maksadı ile orman köylerinde yaşayan vatandaşlara yenilenebilir enerji çerçevesinde “güneş enerjisinden su ısıtma sistemleri” desteği sağlıyor.

Bakanlığın bünyesindeki OGM’nin orman köylüsüne ekonomik maksatlı gelir getirici projelerde kredi ve hibe desteğinde bulunduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Yaptığımız bu tür desteklemelerle orman köylüsünün gelir seviyesini artırmayı, orman-halk ilişkilerini iyileştirmeyi, ormanlar üzerindeki baskıyı azaltmayı ve ormanların sürdürülebilir yönetimini sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

orkoy1
Orman köylülerinin hayat kalitelerini yükseltmek için sosyal maksatlı ferdi desteklemelerde bulunulduğunun altını çizen Eroğlu, “Sosyal maksatlı verdiğimiz desteklerden birisini de güneş enerjisinden su ısıtma sistemleri desteği oluşturuyor. Bu proje çerçevesinde verdiğimiz destek faizsiz oluyor ve 3 yılda 3 taksitte geri ödemesi sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

137 BİNDEN FAZLA AİLEYE YAKLAŞIK 190 MİLYON LİRALIK DESTEK VERİLDİ
Güneş enerjisi ile su ısıtma sisteminin ilk kez 2004 yılında uygulanmaya başlandığını ifade eden Eroğlu, “Konya Hadim ve Akören ilçelerinde başladığımız bu proje ile ilk olarak 4 orman köyünde 31 aileye destek vermiştik. O günden 2014 yılı sonuna kadar ise 137 binden fazla aileye yaklaşık 190 milyon liralık faizsiz kredi desteği sağladık” değerlendirmesinde bulundu.

1376923458_orkoy_1-4
68 BİN 500 DEKAR ORMAN ALANININ YOK OLMASININ ÖNÜNE GEÇİLDİ
Orman köylüsüne sağlanan bu desteğin en önemli faydalarından birisinin ormanlar üzerindeki baskının azaltılması olduğunun altını çizen Bakan Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“137 binden fazla aileye sağladığımız bu yenilenebilir enerji desteği ile 685 bin ster yakacak odun tasarrufu sağlandı. Ayrıca bu proje ile 68 bin 500 dekar orman alanının yakacak maksatlı odun temini dolayısıyla yok olmasının önüne geçildi ve 500 bin ton karbon yutağı muhafaza edildi. En önemlisi ise orman köylülerimizin hayat kaliteleri iyileştirilmiş oldu.”

ELEKTRİK İHTİYACININ GÜNEŞ ENERJİSİNDEN SAĞLANMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
Orman köylülerine her alanda destek vermeye devam edeceklerini belirten Prof. Dr. Eroğlu, “Biz onlarla hasım değil hısım olacağız. Ormanların sürdürülebilir olarak yönetilmesi için bunu gerekli görüyorum. Bu çerçevede 2016 yılından itibaren orman köylülerimizin elektrik ihtiyaçlarının güneş enerjisinden karşılanması için de çalışma başlattık ve bu çalışmalar devam ediyor” ifadelerini kullandı.

(213 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar