Güneş Panelleri Kar Altında da Çalışabiliyor

MIT Üniversitesi bilim adamlarına göre kar ve solar hücreler birbirlerini dışlayan özellikte değil. Başka bir deyişle çok kar alan bir bölgede bile yaşıyor olsanız güneş panelleri halen yararlı bir yatırım olarak öne çıkabiliyor.

Bilindiği gibi yoğun kar yağışından sonra güneş panellerinin yüzeyini kaplayan kar geçici olarak solar hücrelerin elektrik üretimini kısa süreliğine durdurabilir fakat yapılan araştırmalar ve konu ile ilgili çalışmalar bu panellerin en kötü durumlarda bile birkaç aydan fazla süreli karla kaplı kalmadığını ortaya çıkarıyor.

Konu ile ilgili bir başka önemli nokta ise panellerin fotovoltaik yüzeyini kaplayan kardan yansıyan güneş ışınlarının elektrik üretimini arttırması. Albedo Effect denilen bu olay kış günlerinde kayak yapanların derilerinin sanki güneş altında kalmışcasına yanması durumu ile aynı.

Fotovoltaik güneş panellerinin kar altında çalışmalarını daha iyi anlamak ve panellerde gerçekleşen performans düşüşünü modellemek amacı ile St. Lawrence College ve Queen’s University tarafından yapılan bir başka çalışmaya göre de, kar altında güneş panellerinde yüksek miktarda bir güç düşüşü görülmemiş.

Bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler “Prediction of Energy Effects on Photovoltaic Systems Due to Snowfall Events” isimli çalışmayı okuyabilirler.

(125 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar