Güneş Paneli

Güneş Paneli kısaca üzerinde güneşten gelen ışınları soğurmak için yerleştirilmiş birçok güneş hücresinden oluşan ve bu enerjiden elektrik üreten bir cihazdır.

Ortalama bir evin ihtiyacı olan elektrik 8-24 panelden oluşan bir sistem tarafından karşılanabilir. Güneş panelleri aynı zamanda endüstriyel uygulamalarda da sıkça kullanılmaktadır. Binlerce güneş panelinden oluşan büyük sistemlerden elektrik üretimi git gide yaygınlaşmaktadır. Güneş panellerinin performansı, üzerinde bulunan güneş hücrelerinin performansı ile belirlenir. Bir güneş hücresinin performansı üzerine düşen güneş enerjisinin yüzde kaçını kullanılabilir elektriğe dönüştürmesine bağlıdır. Bu yüzde güneş panelinin verimliliğini belirler.

Güneş panelleri üzerlerin düşen güneş ışınlarının sadece ufak bir bölümünü elektriğe dönüştürüler, geriye kalan kısım ya hücreleri oluşturan madde tarafından emilmekte veya panel tarafından yansıtılmaktadır. Güneş Panellerinden en yüksek verimin alınması için, panellerin mevsimlere göre güneşe çevrilmesi gerekir. Türkiye’de geçerli olan 60º kış eğimi panel camlarının buzlanma ve karlanmasını engelleyerek verimi arttırır.

Güneş panelleri tarafından üretilen elektrik hemen kullanımlam zorunda değildir. Panel çıkışlarına takılan regülatörler yıl boyunca bağlı bulunan aküleri şarj edebilirler. Daha sonra depolanan bu enerji DC-AC yani doğru akım – alternatif akım çeviricileri yardımı ile evlerimizde kullandığımız 220 V AC akıma çevirilebilir.

GÜNEŞ PANELLERİ NASIL ÇALIŞIR

 

Kaynak:wikipedia

 

 

(72 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar