Güneş Enerjisinde AirBnB Modeli

cosol+condomínio+solar+lote+fotovoltaicoBrezilya’da bir girişimci, yüksek güneş enerjisi santrali kurulum maliyetlerinden kurtulmak fikri ile vatandaşlara güneş paneli kiralama hizmeti sunmaya başladı.

Yakın zamanda gerçekleşen yasal revizyonda güneş enerjisi santrallerinin yaygınlaştırılması amaçlayan Brezilya hükümeti, aynı eyalet içerisinde olmak kaydıyla, “sanal elektrik” sistemi getirdi.

Sisteme göre güneş panelinin fiziksel olarak nerede olduğuna bakılmaksızın, panel sisteme elektrik sattığında bu elektrik otomatik olarak panel sahibinin “sanal elektrik hesabı”na eklenecek. Aynı şekilde panel sahibi elektrik kullandığında da, bu miktar hesaptan düşülecek.

İşte bu yeni sistemin açtığı kapıdan hızlıca giren Cosol firması, güneş enerjisi santralindeki panelleri vatandaşlara kiralama hizmeti sunmaya başladı.

cosol brasil ile ilgili görsel sonucu

Cosol firmasının web sitesine göre, sistem şöyle işleyecek: Tüketiciler güneş santralinden diledikleri kadar paneli 6 ay ya da 1 yıl gibi sürelerle kiralayacaklar. Güneş paneli enerji ürettikçe bu enerji tüketicinin normal elektrik faturasından düşülecek.

 

cosol brasil ile ilgili görsel sonucu

Bu iş modeli sayesinde yatırımcı firmaların güneş enerjisi santrali kurmaları çok daha kolaylaşırken, tüketiciler de yenilenebilir enerji kullanmayı seçtikleri için daha fazla fatura ödemek zorunda kalmamış olacaklar. Başarılı olması halinde yenilenebilir enerji iş modellerinde çığır açabilecek sistem şimdiden yenilenebilir enerjinin AirBnb ya da UBER’i olarak adlandırılıyor.

The panel at Intersolar discussed Brazil's smart local content requirement policy. Source: Flickr/Charlie Phillips

Yeni iş modeli gelişmekte olan ülkelerde güneş enerjisinin yaygınlaşmasının önündeki engellerden biri olan yatırım maliyetlerini aşağı çekerek, bu ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla kullanılmasının önünü açacağı düşünülüyor.

https://www.cosol.co/

 

(723 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar