Güneş Enerjisi ile Çalışan Otobüs Durakları

Güneş Enerjisinin hayatımızın her noktasında kullanılabilir olduğuna dair bir örnek de San Francisco’dan geldi.Belediye Başkanı Gavin Newsom ve San Francisco Belediyesi Ulaşım Ajansı’nın açılışını yaptığı ilk durak Geary ve Arguello bulvarlarının kesiştiği noktada hizmete girdi.

San Francisco merkezli Lundberg Dizayn ve Belediye Ulaşım Ajansının ortak çalışması ile projenin hayata geçmesi 2 yıl sürdü. İlk güneş enerjisi ile çalışan durağın hizmete girmesinin ardından çok kısa bir süre içinde mevcut 1100 durakta daha uygulanacağı bildirildi.

Yeni solar durakların özellikleri ise saymakla bitmiyor: LED ışıklandırma, wi-fi, 2 kapsamlı ulaşım haritası, görme özürlüler için “Bas-Konuş” sistemi, kırmızı sismik-dalga tasarımlı sıcak görünümlü bekleme alanı, dijital zaman bilgilendirme panosu ve güç üretimi için 3. nesil organik zar tabanlı güneş panelleri.

Durağın yapımında kullanılan materyaller hafif ve geri dönüşümlü malzemeden elde edilmiş. Eski duraklarda kullanılan 336va güç tüketimli floresan lambalar yerine 74.4vat güç tüketen LED’ler tercih edilmiş. Proje 2013 yılına kadar ek 400 durak anlaşmasıyla birlikte tamamlanması beklenen proje temiz şehir ve hizmet anlayışı ile takdiri hak ediyor.

(149 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar