Güneş Enerjisi ile Su Damıtma

Güneş ışınımı yüksek olan deniz kıyılarındaki bölgelerde veya adalarda su sıkıntısının bulunması durumunda ihtiyaç duyulan tatlı suyun temin edilmesinde güneş enerjili damıtma sistemlerinden yararlanılabilir.

Deniz suyundan tatlı su üretiminde faydalanılan geleneksel sistemlerin işletme maliyetlerinin yüksek oluşu, hava kirliliğine yol açmaları, pahalı ve hassas cihazlar kullanma zorunluluğu gibi olumsuz yönlerin varlığı bilinmektedir.

Deniz suyunun içilebilir hale getirilmesinde güneş enerjisi kullanılması bu olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına da imkan tanıyacaktır. Güneş enerjisi ile tatlı su elde edilmesinde temel ilke, deniz suyunun güneş enerjisinden yararlanarak damıtılmasıdır.

En yalın damıtıcı, derinliği fazla olmayan zemini karartılmış bir metal veya beton tepsi biçiminde bir kabın içine 5-10 cm yüksekliğinde deniz suyu doldurulması ve bu kabın üzerinin eğimli saydam bir örtü ile örtülerek sızdırmazlığın sağlanması ile gerçekleştirilir. Saydam örtünün alt kısmına yerleştirilmiş oluklar temiz suyun alınacağı kanalları meydana getirmektedir.

Saydam örtüden giren güneş ışınları kabın zeminini ve dolayısıyla suyu ısıtır. Buharlaşan su, saydam örtüye değerek yoğunlaşır ve buradan oluklara süzülür. Oluklarda biriken su damıtılmış temiz sudur ve uygun şekilde dışarı alınarak kullanılır. Bu tür düzeneklerde bir metrekarelik alandan günde 5,5 litreye varan miktarda damıtılmış temiz su elde edilebilir.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Tuzlu Su Arıtma Cihazı: C-Water

 

(1.265 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar