Güneş Enerjisi ile Çalışan Tekne İle Dünyayı Dolaşma Planları

solarbot

Güneş Enerjisi ile çalışan araçlar sadece karada değil deniz ulaşımında da söz sahibi olacak. Bir ulaşım aracının başarısını kanıtlamak için dünya çevresinde tam tur atması; dayanıklılığını ve gücünü kanıtlamasında neredeyse saplantı haline gelmiş bir yöntemdir.

İlk başlarda okyanus geçmeye dayalı bu kendini kanıtlama yöntemi teknolojinin gelişmesi ile büyümüş ve dünya çevresinde tam tur seviyesine gelmiştir.

İnsanlık tarihi boyunca balon, bisiklet, tekne, uçak ve daha birçok ulaşım aracı bu riskli testi göze almıştır.

Geçtiğimiz günlerde ilk test uçuşlarının olumlu geçtiği haberini verdimiz Solar İmpulse’ dan sonra dünya turuna hazırlanan diğer bir solar güçle çalışan araç Planet Solar’ dan geldi. İsviçre’ de yapım süren solar tekne 2011 yılında dünyayı kat etmeyi deneyecek.

İnsanlara çözüm çok uzak olmadığını ve insanlığın geleceğini kurtarmak için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasının şart olduğunu göstermek amacıyla hazırlanan bot dünya turu sırasında birkaç limanda durup araç için dizayn edilen bir solar çadır içinde ziyaretçilerin görüşüne sunulacak. San Francisco, New York, Miami, Marsilya, Abu Dhabi, Dubai ve Singapur’ da konaklayacak botun büyük ilgi çekmesi bekleniyor.


(223 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar