Gezen Tohumlar

Gezen Tohumlar (Seeds on Wheels); atık yağ ile çalışan ve elektriğini kendi üreten bir karavanla, ekolojik yaşama dair bilgi ve deneyim toplayıp, edinilen fikir tohumlarını paylaşarak çoğaltmak için başlatılan bir seyahat projesidir.

Proje’nin resmi internet sitesinde yer alan açıklama aşağıdadır:

Anadolu’dan Güney Asya’ya doğru yapacağımız bu yolculukta; sürdürülebilirlik ile ilgilenen topluluklar için gönüllü olarak çalışıp, ziyaret ettiğimiz yerlerdeki doğal tarım yöntemlerini inceleyerek kendi becerilerimizi sunacağız. Tüm bu yolculuk boyunca, deneyimlerimizi hem internet üzerinden, hem de yollarımızın kesiştiği insanlarla paylaşarak ekolojik yaşam fikrinin yayılmasını ve yerel toplulukların güçlenmesini amaçlamaktayız. Bizi böyle bir yolculuğa sürükleyen şey; iklim değişikliği, bioçeşitliliğin azalması, ormansızlaşma, GDO, hayvan hakları gibi gezegenimizin geleceğini etkileyen hayati konular hakkındaki ortak endişelerimizdi.

Fosil yakıt kullanımının azaltılması, su kaynaklarının korunması, endüstriyel ürünler yerine sağlıklı yerel gıdaya erişimin sağlanması gibi kaygılarla, kendimizde bir değişim başlatmak istedik. Toprak, su ve güneşin bize sunduklarıyla, her biri hayatın ifadesi olan bütün canlılara saygı duyarak, kendi kendine yeterli bir hayat kurmak için harekete geçmeye karar verdik. Başlangıçta, seyahatimizi karbon ayak izimizi en aza indirecek olan bisiklet ile yapmayı planlıyorduk. Ancak, Ebru’nun yaşadığı ve bizi bisikletle yapacağımız yolculuğumuzdan alıkoyan kalıcı koksiks ve bel rahatsızlığından sonra hem ekolojik hem de ekonomik kaygılarımıza cevap verecek alternatif bir yöntem arayışına girdik. Dizel araçlarda çalışan Atık Yağ Dönüşüm Sistemleri ile tanışmamızın ardından, çevremizdeki insanların bize verdiği fikirler, sevgi ve cesaret ile mevcut işlerimize bir süre daha devam ederek bu sistemi uygulayabileceğimiz minik karavanımıza kavuştuk.

Sürdürülebilir bir yaşam deneyimi edinmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu yolculuk için kullanacağımız aracın da yenilenebilir kaynaklardan yararlanmasını istedik. Karavanımızı Eko-van’a dönüştürerek, hem güneşten gelen enerjiyle elektrik üretip, hem de rastladığımız restoranlar ve iletişim kurduğumuz insanların biriktirdikleri atık yağlar ile karavanımızı çalıştıracağız. İlk önce Anadolu’daki ekolojiyle ilgilenen topluluklarla dayanışmak ve onların sürdürülebilir yaşam deneyimlerinden faydalanmak üzere gönüllü olarak yer alacağız.

Ardından, İran üzerinden Güneyasya’ya doğru hareket etmeyi ve yurtdışındaki topluluklarla da benzer bir paylaşım içine girmeyi planlıyoruz. Yolun karşımıza çıkardıklarını, gördüklerimizi, yaşadıklarımızı ve fikirlerimizi web sitemizdeki blog üzerinden düzenli olarak paylaşacağız.

Tohumların yeşermesi, değişimin yayılması umuduyla…

 

(126 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar