Gelgit Enerjisi ile Elektrik Üretimi

Gün içerisinde belirli saatlerde dünya üzerindeki suların alçalıp yükselmesine gelgit (medcezir) olayı denilmektedir. Gelgit, ayın çekim kuvveti ile oluşmaktadır. Ay dünyadan uzaklaştıkça çekim kuvveti azalırken yakınlaştığında ise çekim kuvveti artar.

Gelgit en çok okyanusları etkilemektedir. Ay dünya etrafında dönerken dünyanın bir yüzü Ay’a daima daha yakın bulunur ve bu durumda Ay’a yakın yerdeki sular ay tarafından kendine doğru çekilirler. Dünyanın aya bakan tarafındaki  sular yükselirken, ayı görmeyen taraftaki sular da alçalır. Yükselme ve alçalmalar devamlı olarak birbirini izler.

Gelgit Enerjisi ile Elektrik Üretimi

Gelgit dalgaları ile elektrik üretimi 3 farklı şekilde gerçekleştirilmektedir.

Barajlar: Gelgit dalgasının önüne kurulan set ile suların yükselmeye başlamasıyla, su barajda biriktirilir. Set içerisine yerleştirilen jeneratör ile de su baraj içerisine giriş ve çıkışlarında elektrik üretir.

Gelgit Çitleri: Bu çitler dev turnikelerden oluşur. Bazı adaların arasına veya ana kara ile ada arasına yerleştirilen turnikeler, deniz alçalıp yükselirkenki harekete bağlı olarak elektrik üretirler. Bazı durumlarda deniz akıntı hızı 10-16 m/sn seviyesine ulaşır. Bu durumlarda su yoğunluğu hava yoğunluğundan fazla olduğu için gelgit çitleri rüzgar türbinlerinin ürettiğinden daha çok elektrik üretebilirler.

Gelgit Türbini: Bu sistemler rüzgar türbinlerine çok benzemektedir. Gelgit türbinleri denizin dibine bir düzen içerisinde yerleştirilir. Dalga hızı 7-10 m/sn olduğu durumlarda gelgit türbinleri elektrik üretimini en verimli şekilde gerçekleştirmektedirler. Gelgit türbinlerini deniz içerisine  20-30 m derinlikte yerleştirilmesi uygundur.

Gelgit enerjisi ile elektrik üretiminin birtakım avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Üretilen enerji havaya veya toprağa hiçbir şekilde zararlı gaz veya atık bırakmadığından çevre sorunlarına yol açmaz. Bunun yanında baraj yapım giderleri, üretilen enerji maliyetini arttırmakta, yapılan harcamaların geri dönüş süresini de uzatmaktadır. Enerjinin kesintili olarak üretilmesi, kıyıdaki dalga düzeninin bozulması, bazı deniz canlılarının göç hareketlerini engellemesi ve gemicilik faaliyetlerini engellemesi gelgit enerjisi ile elektrik üretiminin dezavantajları arasında sıralanabilir.

 

(457 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar