Gazze 2020 Yılında Yaşanamayacak Hale Gelecek

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan bir rapora göre, önlem alınmadığı takdirde Gazze 2020 yılına kadar yaşanamayacak bir hale gelecek. Yine aynı rapora göre Gazze’de bulunan içme suyu kaynakları da 2016 yılında içilemez ve kullanılamaz duruma gelecek. Raporda önlem alınması ve iyileştirmeye gidilmesi hayati olan alanlar su kaynakları, enerji, sağlık ve eğitim olarak belirtilmiş.

5 yıldır İsrail ablukası altında hayatta kalmaya çalışan Gazze Halkı 2010 yılı ortalarında İsrail tarafından kısıtlamaların nispeten hafifleştirilmesinden sonra gayri safi milli hasılasını 2011 yılının ilk yarısında %28 oranında arttırmış, işsizlik oranını da %37 den %28 seviyesine çekmeyi başarmıştı.

Çok zor şartlarda devam eden bu mücadele Birleşmiş Milletlerin yayınladığı bu önemli raporla ekonomik göstergelerdeki iyileşmenin yetersiz olduğunun da kanıtı niteliğinde. United Nations Relief and Works Agency (UNRWA) Operasyonlar Direktörü Robert Turner’a göre Gazze’nin 2020 yılına kadar 440 yeni okula, 800 hastane yatağına ve 1000’in üzerinde doktora ihtiyacı var.

Raporda su sorununun özellikle altı çizilirken, Filistinliler’in yeraltı sularına ulaşmak için hergeçen gün daha da derin kuyular açmasının su kaynaklarına zarar verdiği belirtiliyor. Başka bir deyişle Gazze’deki su kaynakları bölgenin ihtiyacını karşılamaya yetmiyor. Bu sorunla mücadele etmek için bölgede 350 milyon dolar değerinde bir tuzdan arındırma tesisi kurulması planlanmış.

(45 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar