Ev Yapımı Güneş Enerjili USB Şarj Aleti

Yenilenebilir enerji kaynaklarının önem kazanması ile moda haline gelmeye başlayan güneş enerjili küçük aletler ve cihazlar her ne kadar yaratıcı görünse de, yüksek fiyatları nedeni ile sadece bu işin meraklıları tarafından satın alınıyor.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz güneş enerjisi ile çalışan USB Şarj Aleti’nin piyasadaki satış fiyatı 120TL olmasına rağmen aşağıda da anlatıldığı gibi 30 liraya kendi alacağınız parçalarla yapılması mümkün.

Güneş panelleri ile çalışan USB şarj aletinin en önemli parçalarından bir tanesi DC-USB dönüşümünü sağlayan devredir. Bu devre AA gücünü USB’ yi şarj etmek için gerekli olan 5V’a dönüştürmekle görevlidir. Cihazda ayni zamanda 1,5 Voltluk ve 50ma gücünde bir adet solar hücre kullanılmaktadır.

 

Sistemde kullanılan bir diğer parça olan şarj edilebilir piller, DC-USB dönüşümünü sağlayan devre ve diğer bütün parçalar bu adresten satın alınabilir.
Bu parçaları birleştirmeniz halinde güneşli havalarda kullanabileceğiniz taşınabilir güneş enerjili USB şarj aletine sahip olabilirsiniz.

(1.888 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar