Enviromena’ nın Abu Dabi’ deki 10Mv’lik Solar Santrali Faaliyete Geçti

Masdar Şehrinde kurulan, 87,777 fotovoltaik panelden oluşan ve Orta Doğunun en büyüğü olma özelliğini taşıyan dev santral tam 212,000 metrekare alana kuruldu. Yılda 17,500Mv/saat temiz enerji üretebilecek santral yıllık 15 tonluk karbon salınışına engel olacak. Yetkililer bu konuya 11,000 yolcuyu Abu Dabi’den Londra’ya uçurmak için atmosfere salınacak karbona eş değer örneğini verdi. Ayrıca dünyanın en düşük maliyetli ve temiz yatırımlarından biri olduğunu vurguladılar. “Temiz” kelimesini tekrar vurgulamakta fayda var çünkü inşaatta kullanılan beton bile geri dönüşümlü ürünler ile elde edilmiş.

Abu Dabi Su ve Elektrik Otoritesi Başkanı Sheikh Diab bin Zayed Al Nahyan’ın katıldığı açılışta konuşma yapan Enviromena Başkan Yardımcısı Sander Trestain şunları söyledi: Santralin kurulumunu zamanında ve öngörülen bütçeyi aşmadan gerçekleştirdiğimiz için çok memnunuz. Bu santral Abu Dabi çevre bölgelerin yenilenebilir enerji projelerine uygun olduğunu gösterir.

Masdar, dünyanın ilk sıfır karbon üreten ve enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılayan şehri unvanını aldı.

(64 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar