Çin’ de Dev Bir Kalla Zambağı Yükseliyor

zambalakWuhan Üniversitesi’nin yeni araştırma binası birçok üniversiteyi kıskandıracak.

Başta rüzgar enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarında yatırımda her ülkeye açık ara fark atan Çin Devleti yeni yapılarda da özgün tasarım, enerji verimliliği ve düşük karbon üretimini ön plana çıkarıyor.

Kyoto protokolünün imza görüşmelerinde ve takip eden küresel ilklim toplantılarında en çok konuşulan ülke Çin’di. Dev sanayisi nedeniyle en fazla karbon üreten ve en kirli havaya sahip ülke olarak eleştirilirken diğer taraftan çevreci enerji teknolojileri ve üretimi konusunda rakipsiz kabul edilmişti.

Wuhan’ da, Wuhan Üniversitesi tarafından kurulan Wuhan Yeni Enerji Merkezi dünyadaki en az karbon üreten, sürdürülebilir bina olmaya aday. 140 metre yüksekliğe erişecek binanın Kalla Zambağı şeklindeki benzersiz görünümü ve üstün özelliklerinin arkasında çok iyi tanınan iki firma var.

 

Hollanda merkezli sürdürülebilir mühendislik ve danışmanlık firması Grontmij ve yine Hollanda merkezli mimarlık bürosu Soeters Van Eldonk. Bitkinin yapısına benzetilen dev bina temelde alttaki küçük kuleler, ortadaki büyük çanak şekilli kule ve büyük kulenin içinden yükselen düşey eksenli rüzgar türbini ile oluşuyor.

Büyük kulenin çatısını oluşturan güneş panelleri sayesinde enerji üreten bina, çanak şekli
sayesinde yağmur suyu toplayıp depoluyor. Bitirilmesi halinde bir eşi olmayacak yapının BREEAM tarafından üç yıldızla ödüllendirilmesi bekleniyor.

(188 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar