Enerji Etiketlerinde Yeni Dönem: +++ Çılgınlığına Son

20160704PHT35016-clAvrupa Parlamentosu’nun geçtiğimiz hafta enerji etiketleme yönetmeliğindeki değişikliği onayladı. Onaylanan değişilik ile artık elektirikli aletlerin üzerinde yer alan ve aletilerin enerji verimliliğini gösteren etiketlerde yer alan A+, A++ ve A+++ kategorileri kaldırılacak.

Elektrikli aletlerin enerji sarfiyatlarını tüketiciye bildirerek tüketicilerin daha verimli aletleri tercih etmesini sağlamak üzere bulunan etiketler, AB mevzuatında ilk yer aldığında enerji verimlilik seviyesi A’dan G’ye doğru sıralanıyordu. Buna göre A en verimli, G ise en az verimli aletleri gösteriyordu. Fakat üreticiler A seviyesinden de daha verimli aletleri piyasaya sürdükçe bu etiketlemeye “+” ibaresi konulması kararlaştırıldı.

Ancak teknolojik gelişmelerinde etkisiyle son zamanlarda görmeye alışkın olduğumuz A++, A+++ gibi ibareler ortaya çıktı. Giderek artan “+” lar tüketicinin karar vermesinde yardımcı olmak yerine tam ters etki yaratarak kafaları karıştırmaya başladı.

AB mevzuatında yaılan değişiklik ile artık eski sıralamaya dönülecek ve en verimli aletler yine “A” harfiyle sınıflandırılacak. Değişiliğin tam olarak yürürlüğe girmesi 2020 yılını bulacak. Türkiye’nin de yakın zamanda halihazırda takip ettiği AB enerji etiketleme mevzuatını, yapılan değişikliğe paralel olarak kendi yönetmeliklerinde değişikliğe giderek “+” ibarelerini kaldırması bekleniyor.

AB Komisyonuna göre yapılan değişiklik ile 200 terawatt saat elektrik enerjisi tasarrufu sağlanabilecek, ki bu üç Baltık ülkesinin toplam yıllık enerji tüketimine denk geliyor.

Ancak, A+++ ibaresine alışan tüketicilerin, karşılarında “A” ibareli ürünleri gördüklerinde bu ürünlerin daha önce satılanlardan daha az verimli olduğunu düşünüp düşünmeyeceği sorusu ise kafaları kurcalamaya devam edecek gibi duruyor.

(220 kere görüntülendi , bugün 1 kere görüntülendi)

İlgili Yazılar